Maďarsko zablokovalo vyplatenie ďalšej časti vojenskej pomoci Európskej únie určenej Ukrajine, potvrdila dnes agentúre Reuters tlačová služba maďarskej vlády. Talianska agentúra ANSA skôr s odvolaním sa na nemenovaný zdroj napísala, že Maďarsko nečakane zablokovalo ôsmu časť vojenskej pomoci vo výške 500 miliónov eur. Táto pomoc by mala byť Kyjevu poskytnutá budúci pondelok, napísala stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe.
Pomoc Únie sa poskytuje z fondu zriadeného v roku 2021 a nazvaného Európsky mierový nástroj. Cieľom tohto mimorozpočtového rozpočtu je posilniť schopnosť EÚ predchádzať konfliktom a zabezpečiť mier a medzinárodnú bezpečnosť.
"Maďarsko nesúhlasí s tým, aby EÚ spolu s ďalšími existujúcimi nástrojmi využívala EPF len pre Ukrajinu, pretože to neumožňuje poslať dostatočné finančné prostriedky na presadzovanie záujmov EÚ v iných oblastiach," uviedla tlačová služba maďarskej vlády v odpovedi Reuters ohľadom predchádzajúcich správ talianskych médií na túto tému. Únijné prostriedky by podľa Budapešti mohli byť použité na Balkáne či v severnej Afrike. "Pre maďarskú vládu je kľúčové, aby sa tieto otázky vyjasnili, a preto neschválila vyplatenie ďalšej tranže z EPF," dodal hovorca.
EÚ zatiaľ v rámci EPF poskytla Ukrajine vojenskú podporu v celkovej výške približne 3,6 miliardy eur. Maďarsko, ktoré je členom EÚ a tiež NATO, odmietlo poskytnúť akékoľvek zbrane a vojenskú techniku susednej Ukrajine, ktorú vlani vo februári napadli ruské vojská. Maďarsko tiež opakovane kritizovalo sankcie EÚ proti Rusku, ktorých prijatie musí jednomyseľne schvaľovať všetkých 27 členských krajín EÚ; nakoniec ale Budapešť všetky doteraz dohodnuté opatrenia podporila.
Agentúra Reuters pripomína spory Budapešti s Bruselom, ktorý pozastavil výplatu peňazí z únijného fondu na obnovu ekonomiky po pandémii, kým maďarská vláda nepodnikne kroky na zabezpečenie nezávislosti maďarského súdnictva a na boj proti korupcii. Premiér Viktor Orbán, ktorý je pri moci nepretržite od roku 2010, sa stretol s EÚ a jej výkonnou zložkou, Európskou komisiou, kvôli obmedzovaniu práv migrantov a tiež kvôli sprísneniu štátnej kontroly nad mimovládnymi organizáciami, vysokými školami, médiami a súdmi.