Británia ukrajinským silám pre boj proti ruskej invázii neposkytne svoje stíhačky, pretože pre Ukrajinu nie sú vhodné. Dnes to v Berlíne po rokovaní s nemeckým ministrom obrany Borisom Pistoriusom vyhlásil jeho britský kolega Ben Wallace.
Dodal, že s dodávkami lietadiel Ukrajine chce však Británia pomôcť v rámci širšej medzinárodnej koalície. Nemecko na odovzdanie západných stíhačiek Ukrajine hľadí skepticky, podľa Pistoriusa sa chce Berlín sústrediť na protivzdušnú obranu a dodávky munície. Pokiaľ ide o ukrajinské členstvo v NATO, tak podľa Wallaca teraz nie je možné, Londýn ale po vojne Kyjevu pomôže obnoviť sily, aby sa Ukrajina k obrannej aliancii v budúcnosti pripojiť mohla.
"Británia sa nechystá poslať na Ukrajinu stíhačky," povedal Wallace. Poznamenal, že Ukrajina chce stroje F-16, ktoré Británia nemá. "Umožníme ale ostatným, ktorí by chceli, aby stíhačky Ukrajine dali," uviedol.
V utorok na okraj summitu šéfov štátov a vlád krajín Rady Európy v Reykjavíku sa britský premiér Rishi Sunak so svojím holandským kolegom Marekom Ruttom dohodli na vzniku medzinárodnej koalície, ktorej členovia by Ukrajine poskytli svoje bojové letecké kapacity od výcviku až po dodávku lietadiel F-16. K tomu dnes Wallace poznamenal, že Británia môže z časti prispieť výcvikom a podporou.
Pistorius o stíhačkovej koalícii povedal, že teraz sa treba sústrediť na to, čo Ukrajina naozaj potrebuje, čo je protivzdušná obrana a munícia. Nemecko navyše podľa neho nemá výcvikové kapacity, aby mohlo byť aktívnym členom koalície.
Novinárov zaujímal aj postoj Berlína a Londýna k rýchlemu prijatiu Ukrajiny do NATO, o čo Kyjev tiež usiluje. "Vstup Ukrajiny do NATO teraz nie je možný," povedal Wallace. Podľa neho bude najprv potrebné po vojne posilniť odstrašujúce schopnosti ukrajinských ozbrojených síl, kým sa bude môcť Ukrajina o členstvo v Severoatlantickej aliancii uchádzať. S obnovou síl je Londýn pripravený pomôcť. "Úplne súhlasím," dodal Pistorius.
Obaja ministri obrany sa vo vyhlásení pred novinármi zhodli v tom, že rozsiahla britská a nemecká zbrojná pomoc pre Ukrajinu je zásadná a že je to dôležitý signál pre Rusko. Moskva tak podľa ministrov vidí, že Ukrajina na obranu dostáva, čo potrebuje.