Viac ako polovica sudánskeho obyvateľstva potrebuje pomoc a ochranu, uviedla dnes OSN. Na humanitárnu pomoc pre konfliktom zasiahnutý Sudán sú podľa OSN potrebné tri miliardy dolárov. Ide o doteraz najvyššiu požadovanú sumu z humanitárnych výziev pre túto východoafrickú krajinu, informovala agentúra Reuters. Pomoc v krajine potrebuje 25 miliónov ľudí, pred konfliktom to bolo 15 miliónov. V Sudáne od polovice apríla zvádza boje o moc armáda a milície.
Civilisti sa podľa OSN snažia nájsť úkryty pred náletmi a rovnako vyhnúť sa stretom medzi súperiacimi vojenskými frakciami. Vypadáva elektrina a miestni obyvatelia sa stretávajú najmä s nedostatkom jedla a vody.
"Humanitárnu pomoc a ochranu dnes potrebuje 25 miliónov ľudí, teda viac ako polovica obyvateľov Sudánu. To je najvyšší počet, aký sme kedy v tejto krajine zaznamenali, "uviedol dnes Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí OSN.
Získať peniaze pre Sudán sa snaží dvojica agentúr OSN - Úrad vysokého komisára OSN pre utečencova práve Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí OSN. OCHA žiada o 2,6 miliardy dolárov na operácie od mája do októbra. UNHCR uviedla, že by požaduje 472 miliónov dolárov, aby mohla pomôcť jednému miliónu ľudí v priebehu najbližších šiestich mesiacov.
V Sudáne si boje medzi miestnou armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory od 15. apríla vyžiadali životy viac ako 800 civilistov a ďalších viac ako 3200 ich bolo zranených, uviedol v utorok zväz sudánskych lekárov. Asi jeden milión ľudí musel pre boje opustiť svoje domovy, na 220-tisíc z nich utieklo do susedných krajín. Rozhovory sprostredkované Spojenými štátmi a Saudskou Arábiou zatiaľ prímerie nepriniesli.
Ozbrojené skupiny podľa nadácie Save The Children v Sudáne okupujú nemocnice a rabujú život zachraňujúce vybavenie. Skôr tento týždeň nadácia uviedla, že milície v hlavnom meste Chartúmu vyhnali z nemocnice osem ľudí, ktorí dostávali kyslík. Vyrabované podľa nej boli tiež tri kliniky pre vnútorne vysídlených v Dárfúre.
Ako uviedli miestni obyvatelia, aj dnes boli počuť v hlavnom meste Chartúmu protilietadlové zbrane aj bezpilotné lietadlá a nevyzeralo to, že by konflikt nejako utíchol. "V posledných dňoch sa presúvame z jedného miesta na druhé," uviedol 25-ročný Abbás Sajíd z mesta Bahrí, ktoré susedí s Chartúmom. "Nie je tu elektrina, voda a nejde zohnať ani chlieb, ktorý sa nám v prvých dňoch vojny ešte darilo získať," opísal.