Premeniť opustenú budovu ruského veľvyslanectva v Kyjeve na múzeum terorizmu navrhuje poslankyňa tamojšieho mestského zastupiteľstva Lilija Pašynnová. Kyjevské úrady v apríli rozhodli o zabavení pozemku veľvyslanectva, za ktorý Rusko platilo ročný prenájom vo výške jednej hrivny, a vypovedali príslušnú zmluvu. Samotná budova však zostáva ruským majetkom.
Poslanci kyjevského mestského zastupiteľstva sa obrátili na vládu a radu národnej bezpečnosti, aby budovu ruského veľvyslanectva vyvlastnili. Potom by bolo možné zriadiť v budove múzeum terorizmu, hovorí Pašynnová.
Pred anexiou Krymu ruskí diplomati plánovali veľvyslanectvo rozšíriť do kyjevskej štvrti Podil, ktorá sa nachádza v historickom centre mesta pri rieke Dneper. Teraz na miesto, kde mohla byť rezidencia ruského veľvyslanca, chodia miestni venčiť psy a miestu sa hovorí Pesopark. Naproti, kde mohli byť kancelárie zastupiteľského úradu, aktivisti zriadili záhradku.
Nápad zaujal aj ruskú redakciu BBC, ktorá pripomenula, že po takmer 30 rokoch od nadviazania diplomatických stykov medzi oboma krajinami Ukrajina prerušila diplomatické vzťahy s Ruskom po vpáde jeho vojsk do krajiny vlani 24. februára.
Veľvyslanectvo si aj tak vyslúžilo zlú povesť, podotkla BBC. Od ruskej anexie Krymu a začatia povstania východoukrajinských separatistov proti vláde v Kyjeve v roku 2014 sa tu pravidelne demonštrovalo. Často pri tom dochádzalo k potýčkam s políciou, hádzaniu kameňov a petárd.
Rusko malo na Ukrajine aj konzuláty v Ľvove, Odese, Charkove, rezidencie, kultúrne stredisko, obchodné zastúpenie, kancelárie štátnych firiem. Ešte pred inváziou boli tieto budovy opustené a diplomati odišli.