Osemdesiatosemročného austrálskeho seniora po siedmich rokoch prepustili zo zajatia al-Kájdy v Afrike. V roku 2016 ho spolu s manželkou uniesli radikálni islamisti. Informovala austrálska vláda.
Elliott zo západoaustrálskeho mesta Perth je v bezpečí a v poriadku a opäť sa stretol so svojou ženou a deťmi, uviedla ministerka zahraničia Penny Wongová podľa agentúry AP. Wongová dodala, že austrálska vláda a Elliottova rodina úzko spolupracovali na lekárovom prepustení zo zajatia. Žiadne podrobnosti o okolnostiach Elliottovho oslobodenia neuviedla.
Rodina vo vyhlásení poďakovala austrálskej vláde a všetkým, ktorí prispeli k Elliottovmu prepusteniu, ako aj bohu a všetkým, ktorí sa za lekára modlili. „V starobe 88 rokov a po mnohých rokoch strávených mimo domova potrebuje doktor Elliott čas a súkromie, aby sa zotavil a nabral síl,“ dodala.
Elliota a jeho manželku uniesli v januári 2016 pri meste Djibo na severe Burkiny Faso, kde štyri desiatky rokov prevádzkovali nemocnicu. Jeho žena Jocelyn bola mesiac po únose oslobodená v susednom Nigeri, ktorého vtedajší prezident spolupracoval so spravodajskou službou Burkiny Faso na oslobodení unesených. K únosu sa prihlásila skupina radikálnych islamistov Ansar Dine, napojená na Al-Kajdu.
Manželia boli unesení v deň, keď extrémisti zabili v hlavnom meste západoafrickej krajiny Ouagadougou tri desiatky ľudí. K tomuto útoku sa prihlásila severoafrická odnož teroristickej siete, al-Kájda islamského Maghribu, ktorá svoje operácie na severe a západe Afriky financuje aj výkupným za unesených zahraničných humanitárnych pracovníkov a turistov. V roku 2017 zverejnila zábery so šiestimi unesenými vrátane Elliotta.
Časti Burkiny Faso ovládajú islamistické skupiny napojené na organizácie al-Kájda a Islamský štát. Ouagadougou proti islamistickým ozbrojencom bojuje od roku 2015, zatiaľ sa mu ich však nedarí poraziť. Podľa mimovládnych organizácií pri stretoch doteraz zomrelo viac než 10-tisíc vojakov a civilistov, zhruba dva milióny ľudí museli opustiť svoje domovy.