Poľskí a ukrajinskí predstavitelia si nečakane vymenili horúce poznámky ohľadom spoločnej bolestivej minulosti, hoci sú krajiny inak strategickými partnermi. Napísala to dnes agentúra AP, podľa ktorej sa niektorí činitelia vyjadrovali k masakrom, pri ktorých ukrajinskí nacionalisti počas druhej svetovej vojny povraždili v oblasti Volyne desaťtisíce Poliakov.
Poradca poľského prezidenta Andrzeja Dudu sa dnes podľa AP pokúsil emócie upokojiť a vyhlásil, že Poliaci chcú iba pravdu a úctu k desiatkam tisíc poľských obetí. "Budeme pracovať na plnom objasnení tejto témy a zabezpečení úcty pokiaľ možno všetkým obetiam," povedal poradca Marcin Pridacz v televízii TVP1.
Súčasný spor medzi predstaviteľmi krajín vypukol minulý týždeň, keď hovorca poľského ministerstva zahraničia Lukasz Jasina vyhlásil, že Varšava očakáva pri príležitosti 80. výročia masakru ospravedlnenie od Ukrajiny a prezidenta Volodymyra Zelenského.
Ukrajinský veľvyslanec v Poľsku Vasyl Zvarych reagoval vyhlásením, že vnucovať Kyjevu alebo Zelenskému, čo by mali robiť, je neprijateľné a nešťastné. Vyzval na vyváženosť vo výrokoch a zároveň uviedol, že Ukrajina je pripravená na dialóg. Neskôr svoje slová zmiernil a uviedol okrem iného, že Ukrajina ctí pamiatku obetí.
Poľsko patrí medzi najväčších spojencov Ukrajiny v jej terajšej obrane proti ruskej invázii a tvrdí, že Ukrajinci bojujú aj v záujme Poľska. Od začiatku ruskej vojenskej agresie našli v Poľsku útočisko milióny ukrajinských utečencov. Varšava poskytuje Kyjevu politickú podporu, zbrane aj trasy pre vývoz ukrajinského obilia.
Násilnosti z rokov 1943 až 1944 však zostávajú sporným bodom. Podľa historikov viac ako 100-tisíc Poliakov, vrátane žien a najmenších detí, zabili ukrajinskí nacionalisti v oblasti, ktorá ležala pred vojnou v juhovýchodnom Poľsku a dnes je väčšinou súčasťou Ukrajiny. Zabíjanie vrcholilo pri takzvanej krvavej nedele, keď 11. júla 1943 bojovníci Ukrajinskej povstaleckej armády zaútočili na zhruba 150 poľských dedín, kde zahynulo vyše 10-tisíc Poliakov. Ukrajinskí historici naopak pripomínajú masakry civilistov pri "odvetných akciách" poľskej Zemskej armády proti ukrajinským dedinám, pri ktorých podľa odhadov zahynulo až 20-tisíc Ukrajincov.
Počas desaťročí pod nadvládou Moskvy bolo túto tému tabu a oba národy o ňom dodnes diskutujú ťažko. Mnoho obetí nebolo nikdy nájdených ani identifikovaných. Poľská vláda už roky nalieha na Ukrajinu, aby jej povolila exhumácie a pátranie po pozostatkoch, píše AP. Poľskí predstavitelia pritom podľa nej tvrdia, že zverejnenie celej pravdy posilní bilaterálne vzťahy a neutralizuje slabé miesta, ktoré by mohli využiť iné krajiny usilujúce sa o podkopanie väzieb medzi krajinami, napísala AP.g