Nemecko zvažuje, ako podporiť skupinu krajín, ktorá sa chystá Ukrajine dodávať americké stíhačky F-16. Pred dnešným rokovaním s kolegami z Európskej únie v Bruseli to povedal nemecký minister obrany Boris Pistorius. Samotné lietadlá však Berlín k dispozícii nemá. Šéf diplomacie Únie Josep Borrell vyhlásil, že niektoré krajiny únie už začali výcvik ukrajinských pilotov na tieto stroje.
Ukrajina, ktorá sa už viac ako rok bráni ruskej ozbrojenej agresii, sa snaží európske krajiny presvedčiť, aby jej v najbližších mesiacoch dodali niekoľko desiatok kusov F-16, ktoré viaceré štáty nahrádzajú či plánujú nahradiť vo svojej výzbroji modernejšími lietadlami. Lietadlá predbežne prisľúbili dodať napríklad Holandsko či Dánsko, nevylučujú to však ani ďalšie krajiny. Británia sa spolu s Holandskom chystá vytvoriť medzinárodnú koalíciu krajín, ktoré budú stroje poskytovať či zabezpečiť výcvik, na ktorý sa chce zamerať Londýn, ktorý tieto lietadlá vo výzbroji nemá.
"V súčasnosti sa zaoberáme viacerými možnosťami, ktoré sú teoreticky realizovateľné, ale sú veľmi obmedzené," vyhlásil Pistorius. Nemecko sa podľa neho okrem dodávok zrejme nezapojí ani do výcviku, uvažuje však o iných, doteraz nešpecifikovaných variantoch, o ktorých nechcel podrobnejšie hovoriť.
Borrell, ktorý dnešnej ministerskej schôdzke predsedá, ocenil, že v niektorých krajinách podľa neho už výcvik prebieha. Spomenul napríklad Poľsko.
Témou dnešného stretnutia sú podľa šéfa únijnej diplomacie aj ďalšie dodávky delostreleckej munície Ukrajine, jej spoločné nákupy únijnými štátmi a podpora zvýšenia produkcie v európskych zbrojovkách.