Ako vnímate nedávnu ponuku Francúzska na rozšírenie francúzskeho jadrového dáždnika pre ostatné krajiny, čo navrhol prezident Emanuel Macron?
Francúzsko vždy čaká na príležitosť, ako využiť jadrový arzenál, vzniknutý za Charlesa de Gaulla, a maximalizovať mocenské postavenie. Preto ponúka ostatným európskym krajinám spoluúčasť na jadrovom odstrašení, avšak za predpokladu, že všetky právomoci a rozhodovacie procesy zostanú v rukách francúzskeho prezidenta.
Aké silné je francúzske odstrašenie?
V Európe máme dva takmer symetrické jadrové arzenály (spolu s Veľkou Britániou), čo do počtu hlavíc a nosičov. Francúzsky stojí mimo skupiny pre jadrové plánovanie NATO, čo neznamená, že sa nemôže v prípade rozvinutej krízy zúčastniť na obrane aliančného teritória, ale Francúzi nekoordinujú svoje jadrové plány so zvyškom Aliancie.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron ponúka jadrové zbrane na ochranu Európy pred Putinom.
Je však otázka, či by bolo Francúzsko ochotné kvôli inej európskej krajine, ako je napríklad Estónsko, riskovať použitie svojho jadrového arzenálu.
Aké prostriedky môže použiť?
Vďaka Francúzsku s Britániou máme v Európe niečo vyše 500 jadrových hlavíc. Obe krajiny majú štyri ponorky, z nich väčšinou jedna je trvalo v prístave, tri sú schopné služby a maximálne dve sú schopné služby súčasne. Jedna ponorka s medzikontinentálnymi jadrovými zbraňami je stále k dispozícii premiérovi Veľkej Británie a prezidentovi Francúzska na použitie.
Tým sa má na mysli najm...
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
Zostáva vám 85% na dočítanie.