Most spájajúci Rusko s anektovaným polostrovom Krym sa v stredu na niekoľko hodín uzavrel, automobilová doprava už je však obnovená. Rusmi dosadený šéf Krymu Sergej Aksjonov vysvetľoval, že dôvodom bolo cvičenie. Na snímkach bolo nad mostom vidieť oblaky dymu. Vlani v októbri ho poškodil výbuch, ktorý Moskva pripísala sabotáži zorganizovanej ukrajinskou tajnou službou.
„Dôvodom je cvičenie, uzávierka potrvá iba niekoľko hodín,“ vysvetlil Aksjonov a vyzval verejnosť, aby dôverovala len oficiálnym informáciám. „Prejazd automobilov cez most opäť otvorili,“ napísal denník Kommersant a pripomenul, že v sociálnych sieťach sa objavili očité svätectvo a zábery ukazujúce oblaky dymu, stúpajúce z mosta. Tieto zábery preberali aj ukrajinskí predstavitelia a médiá.
Rusi v stredu ráno tiež oznámili, že v Čiernom mori bola prostredníctvom dronov napadnutá prieskumná loď Ivan Khurs. Aké škody plavidlo utrpelo, zatiaľ nie je jasné. Na niektorých záberoch sa tiež objavili zábery svetlého dymu vychádzajúce pravdepodobne z vozidla, ten by podľa niektorých názorov mohol byť iba clonou.
Ukrajinské ozbrojené sily sa chystajú oslobodiť Krym počas protiofenzívy očakávanej počas jarnej a letnej kampane, napísala v stredu agentúra Unian. Pripomenula, že na polostrove pribúda explózií a ďalších incidentov. Jeden z najvážnejších sa odohral na konci apríla v okupovanom Sevastopole, kde zhorel obrovský zásobník pohonných hmôt pre vojenské lode.
Most zvaný Krymský alebo tiež Kerčský, pretože vedie nad Kerčským prielivom, otvoril v priamom televíznom prenose ruský prezident Vladimir Putin 15. mája 2018. Zhruba 19 kilometrov dlhú spojnicu medzi ruskou pevninou a Krymom ako prvý prešiel práve Putin za volant.
Most sa skladá z dvoch častí, jedna je pre automobily, druhá pre vlaky. Štvorprúdová vozovka s kapacitou 40-tisíc vozidiel denne bola v prevádzke od mája 2018, budovanie časti s dvojkoľajnou železničnou traťou sa však pretiahlo.
Prepravu po nej až koncom decembra 2019 osobne zahájil opäť Putin, ktorý vtedy zasadol do kabíny rušňovodiča v spoji s tromi vagónmi vypravenom z krymského prístavu Kerč do stanice Tamaň. Najprv po moste jazdili len osobné vlaky, nákladné sa pridali v lete 2020.
V minulom roku na začiatku októbra sa po požiari cisterien časť Kerčského mosta zrútila. Podľa ruského protiteroristického výboru na moste spájajúcom Rusko s Krymom explodovala bomba nastražená v aute.