Kongo sa chystá podpísať spoluprácu s Čínou vo výstavbe infraštruktúry a ťažbe nerastov. Dnes sa preto podľa nemeckého týždenníka Der Spiegel v Pekingu schádza čínsky prezident Si Ťin-pching s konžským náprotivkom Félixom Tshisekedim, ktorý do Číny pricestoval na niekoľkodňovú návštevu, pri ktorej má podpísať niekoľko obchodných dohôd. Objem chystaných opatrení má predstavovať šesť miliárd dolárov.
Program vzájomnej spolupráce už dojednala predchádzajúca konžská vláda. Kongo má v jeho rámci výmenou za čínsku pomoc s výstavbou infraštruktúry umožniť Číne dovoz konžských minerálov. Kongo je najväčší svetový výrobca kobaltu, ktorý sa používa pri výrobe batérií.
Hovorca vlády v Kinshase Patrick Muyaya agentúre Reuters povedal, že návšteva posilní vzťahy medzi oboma krajinami. "Chceme si s Čínou vybudovať nové vzťahy, a to na solídnych základoch," uviedol.
Vláda africkej krajiny si ale podľa Spiegelu nie je istá spoľahlivosťou Čínskej ľudovej republiky. Jej cieľom je o programe opäť rokovať. Jeho súčasná podoba totiž nie je pre Kongo výhodná. Podľa názoru konžskej vlády Čína tiež nesplnila svoje záväzky týkajúce sa investícií do infraštruktúry výmenou za konžskú meď a kobalt.
"Priateľstvo medzi Čínou a Konžskou demokratickou republikou má dlhú históriu," povedala hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Mao Ning. "V uplynulých rokoch sa vzájomné politické porozumenie medzi Čínou a Konžskou demokratickou republikou neustále prehlbuje a praktická spolupráca prináša plodné výsledky," dodala.
Čína je dlhodobo terčom kritiky predovšetkým západných krajín, že chce africké štáty dostať pod svoj politický vplyv a že jej jediným ekonomickým záujmom v Afrike je čerpať nerastné bohatstvo kontinentu, ktoré potrebuje pre svoju rýchlo sa rozvíjajúcu ekonomiku. Peking zároveň čelí kritike, že jeho africké projekty nerešpektujú životné prostredie a že čínske podniky často do Afriky privážajú vlastných robotníkov a nevyužívajú pracovnú silu afrických krajín.