Časť poslancov Európskeho parlamentu chce navrhnúť členským krajinám Európskej únie, aby Maďarsku odobrali možnosť predsedať budúci rok Rade Európskej únie. Europoslancom vadia pokračujúce maďarské problémy s právnym štátom či obmedzovanie práv sexuálnych menšín.
Hlasovať o návrhu uznesenia by mali na plenárnom zasadnutí budúci týždeň. Maďarská vláda rezolúciu, ktorá je pre členské štáty nezáväzná, tvrdo kritizuje.
Dlhodobé problémy
Europoslanci dlhodobo vyzývajú vládu konzervatívneho maďarského premiéra Viktora Orbána, aby prestala obmedzovať nezávislosť justície, pluralitu médií, akademickej slobody alebo činnosť mimovládnych organizácií.
Európske inštitúcie kvôli tomu niekoľko rokov vedú s Budapešťou bezvýsledný proces, k čiastkovým ústupkom Maďarsko presvedčila až hrozba zabavenia časti fondov Únie. Podľa europoslancov sú však spory s Budapešťou natoľko vážne, že by nemala v druhej polovici budúceho roka dostať možnosť určovať agendu Únie.
„Radi by sme riešili aj spomínaný problém maďarského predsedníctva, pretože reálne hrozí, že budúce volebné obdobie Európskeho parlamentu začne priamo prejavom maďarského premiéra. Nemá cenu popierať, že by to fatálne paralyzovalo fungovanie Európskej únie ako takej,“ povedal pirátsky europoslanec Mikuláš Peksa z frakcie zelených, ktorá text kritický k Maďarsku spoluiniciovala.
Niektorí jeho kolegovia hovoria o tom, že Orbánova vláda by nemala dostať možnosť predsedať Rade Európskej únie aj kvôli ústretovému vzťahu premiéra k ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi a odmietavému postoju k vojenskej pomoci Ukrajine.
Maďarsko po Belgicku
Maďarsko má podľa pravidelného harmonogramu striedania predsedníctva prevziať riadenie dvadsaťsedmičky krajín za rok v júli od Belgicka. Potom bude pol roka určovať agendu ministerských rokovaní, spolurozhodovať o prioritách Únie a zastupovať Radu Európskej únie pri rokovaniach s europoslancami. Rozhodnutie o poradí predsedníckych štátov je plne v rukách členských krajín a parlament naň nemá vplyv.
Navrhovaný text rezolúcie má podľa informácií podporu značnej časti poslancov hlavných politických skupín. Parlament podľa uznesenia prijme „príslušné opatrenia“, pokiaľ Rada Európskej únie problém spojený s maďarským predsedníctvom nebude riešiť. O konkrétnych krokoch europoslanci zatiaľ nehovoria.
„Nemali by sme dovoliť, aby Maďarsko prišlo o takú príležitosť! Tí, ktorí majú v tejto záležitosti skutočnú váhu, nikdy ani nezvažovali myšlienku, že by Maďarsku nebolo povolené vykonať jeho úlohu,“ reagovala podľa agentúry MTI na zámer europoslancov maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová.
Narážala na fakt, že ostatné členské krajiny o akejkoľvek zmene poradia predsedníctva doteraz neuvažovali. Budapešť je podľa nej v pravidelnom kontakte s Radou Európskej únie a na predsedníctvo sa už chystá. Predsedníctvo bude skvelou príležitosťou šíriť maďarské názory do ďalších krajín a formovať európsku budúcnosť, dodala ministerka.