Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok osobitnému predstaviteľovi čínskeho ministerstva zahraničných vecí Li Chuejovi povedal, že obnoveniu mierových rozhovorov s Ukrajinou bránia "vážne prekážky". Na vine sú podľa neho Ukrajina a západné štáty. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.
"Ruský minister zahraničných vecí potvrdil oddanosť Moskvy politicko-diplomatickému riešeniu konfliktu, ale poznamenal, že obnoveniu mierových rozhovorov bránia vážne prekážky vytvorené ukrajinskou stranou a jej západnými radcami," uviedol rezort ruskej diplomacie o stretnutí.
Lavrov na rozhovoroch s Lim, ktorý bol v rokoch 2009-19 čínskym veľvyslancom v Rusku, ocenil aj "vyvážený" postoj Pekingu voči Ukrajine.
Podľa denníka The Wall Street Journal Li Chuej fakticky vyzval Západ, aby uznal Rusku územia, ktoré práve na Ukrajine okupuje. Európske štáty, ktoré emisár vyzval na to, aby sa odpútali od USA a „slobodne“ podporili okamžité prímerie, podľa denníka reagovali na návrh veľmi chladne. Odmietli tak podľa neho snahu Pekingu Západ rozdeliť.
Posilnenie spolupráce
Čína tvrdí, že v ukrajinskom konflikte je neutrálnou stranou, ale vo svete ju kritizujú za to, že odmieta odsúdiť Moskvu za jej útočnú vojnu v susednej krajine.
"Obe strany vyjadrili ochotu ďalej posilňovať rusko-čínsku spoluprácu v zahraničnej politike, vždy zameranej na zachovanie mieru a stability v tomto regióne a celkovo na planéte," informovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí.
Li mal samostatné stretnutie aj s dvoma Lavrovovými námestníkmi, Michailom Galuzinom a Andrejom Rudenkom, oznámila Moskva. "(Diplomati) vyjadrili obavy z nebezpečných následkov, ktoré môže priniesť posilňovanie účasti krajín NATO na ukrajinskom konflikte a ich kroky pri militarizácii Ukrajiny," dodalo ruské ministerstvo.
Prišiel z Kyjeva
Čínsky osobitný vyslanec Li prišiel do ruského hlavného mesta po návšteve Kyjeva, kde sa tento mesiac stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Li povedal, že "na vyriešenie tejto krízy neexistuje žiadny všeliek".
Od začiatku invázie Ruska na Ukrajine sa Peking a Moskva v rámci svojho partnerstva ešte viac zbližujú. Ich partnerstvo im slúži ako diplomatická hradba proti Západu.
Moskvu v marci navštívil aj čínsky prezident Si Ťin-pching a vyhlásil, že vzájomné vzťahy "vstupujú do novej éry".
Putin rokoval s Lulom
Čína sa v minulosti ponúkla, že sprostredkuje mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou. S podobným návrhom prišla aj Brazília, ktorej prezident dnes podľa TASS šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi popísal, ako si toto sprostredkovanie predstavuje.
Prezident Lula podľa ruskej tlačovej agentúry Putina uistil, že Brazília sa nepoddá tlaku skupiny G7, aby sa obrátila proti Rusku. Lula da Silva konkrétne hovoril o tom, že na summite G7 v Hirošime počas tohto víkendu pociťoval tlak na účastníkov, "aby ohľadom situácie na Ukrajine vystupovali proti Rusku". Putinovi podľa TASS Lula povedal, že "s Brazíliou to tak fungovať nebude".