FOTO: REUTERS/Dilara Senkaya
StoryEditor

Obaja kandidáti prezidentských volieb v Turecku vyzvali voličov, aby prišli hlasovať

27.05.2023, 21:07
Autor:
TASRTASR

Kiličdaroglu sa so svojimi voličmi stretol v Ankare, odkiaľ vyzval "tých, ktorí milujú svoju vlasť", aby v nedeľu "bránili volebné urny", čo naznačuje obavy opozície z manipulácie výsledkov.

V posledný deň kampane pred druhým kolom prezidentských volieb v Turecku sa úradujúci prezident Recep Tayyip Erdogan i jeho vyzývateľ Kemal Kiličdaroglu snažili v sobotu mobilizovať svojich priaznivcov, aby v nedeľu využili svoje práve a prišli voliť.

Ako informovala agentúra DPA, Erdogan na zhromaždení vo štvrti Beykoz v Istanbule vyzval svojich priaznivcov, aby prišli "hlasovať od skorého rána" a presvedčili aj tých, ktorí nevolili v prvom kole volieb, aby prišli k volebným urnám.

V snahe zmobilizovať svoju konzervatívnu základňu Erdogan v sobotu vzdal hold svojmu popravenému predsedovi tureckej vlády Adnanovi Menderesovi, keď navštívil jeho mauzóleum v Istanbule.

image

Erdoganov rival pritvrdil rétoriku, chce poslať domov desať miliónov migrantov

Menderes bol súdený a obesený rok po tom, ako armáda v roku 1960 uskutočnila prevrat s cieľom vrátiť Turecko na sekulárnejší kurz. Agentúra AFP pripomenula, že v roku 2016 aj Erdogan zažil pokus o puč proti svojej vláde vyznačujúcej sa prvkami islamizmu.

Kiličdaroglu sa so svojimi voličmi stretol v Ankare, odkiaľ vyzval "tých, ktorí milujú svoju vlasť", aby v nedeľu "bránili volebné urny", čo naznačuje obavy opozície z manipulácie výsledkov.

Kiličdaroglu stojí na čele nezvyčajne jednotnej opozičnej koalície združujúcej konzervatívcov, sekulárne strany a nacionalistov. Počas predvolebnej kampane sa zaviazal zvýšiť bezpečnosť, zmierniť pretrvávajúcu hospodársku krízu a poslať milióny žiadateľov o azyl z Turecka do ich vlasti.

Erdogan, ktorého tábor získal 14. mája v parlamentných voľbách väčšinu v zákonodarnom zbore, pred voľbami sľúbil vyššie mzdy, zvýšenie investícií a konzervatívnejšiu sociálnu politiku.

Za favorita volieb je označovaný Erdogan, ktorý vedie krajinu už 20 rokov. V prvom kole bol rozdiel medzi Erdoganom na prvom mieste a v poradí druhým Kiličdaroglom 4,7 percentuálneho bodu. Najnovšie prieskumy verejnej mienky stále naznačujú v druhom kole volieb tesný súboj.

01 - Modified: 2023-09-22 20:42:57 - Feat.: - Title: Tureckí policajti zadržali osoby podozrivé z napojenia na Islamský štát 02 - Modified: 2023-09-20 16:05:04 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Nové ruské zlyhanie sa volá Karabach. Neúprosný konflikt je po 30 rokoch na prahu veľkého zlomu 03 - Modified: 2023-09-20 07:58:14 - Feat.: - Title: Karin Majtánová na dovolenke bez muža: Povedala nám, čo nové sa naučila! 04 - Modified: 2023-09-19 18:49:18 - Feat.: - Title: Azerbajdžan prijal v regióne Náhorného Karabachu nevyhnutné opatrenia 05 - Modified: 2023-09-19 18:22:10 - Feat.: - Title: Turecko zintenzívni snahu o ukončenie vojny na Ukrajine, tvrdí Erdogan
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. september 2023 06:26