Víťazstvo tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v nedeľňajších voľbách búrlivo oslavovali nielen tisícky jeho priaznivcov vo vlasti, ale aj Turci žijúci v zahraničí. S červenými tureckými vlajkami vyšli v noci do ulíc v Bruseli, vo viacerých talianskych mestách a najmä v Nemecku, kde má Erdogan tradične jednu z najväčších voličských základní v cudzine.
Oslavy v Hamburgu, Frankfurte nad Mohanom, Kolíne nad Rýnom či Berlíne dnes kritizoval nemecký minister pôdohospodárstva Cem Özdemir, ktorý pripomenul porušovanie slobody slova za Erdoganovej vlády. Spolkový kancelár Olaf Scholz už tureckému prezidentovi gratuloval a uviedol, že teraz sa môžu "s novým elánom" pustiť do spoločných tém.
Ďalšia chudoba a nesloboda
"Je mi ľúto toľkých ľudí v Turecku, najmä mladých, ktorí teraz stratili všetku nádej. Sme pripravení na to, že noví imámovia z Ankary budú v našej krajine ešte viac šíriť ultranacionalizmus a fundamentalizmus? "napísal dnes na Twitteri minister Özdemir, ktorý je tureckého pôvodu, voliť ale v tureckých voľbách nemôže.
Podľa neho si Turci oslavujúci Erdoganovo víťazstvo neuvedomujú následky predĺženia jeho 20-ročnej vlády o ďalších päť rokov. "Pre mnohých ľudí v Turecku to bude znamenať ďalšiu chudobu a neslobodu," uviedol Özdemir.
Národná identita
V Nemecku žije asi 1,5 milióna Turkov s právom hlasovať vo voľbách vo svojej vlasti. V prvom kole ich tam prišla voliť asi polovica, z toho 65 percent hlasovalo za Erdogana. Celkovo má volebné právo 3,41 milióna Turkov žijúcich v zahraničí, najviac, a to 72 percent, získal v prvom kole Erdogan v Belgicku a Rakúsku, 69 percent ho volilo v Holandsku a 62 percent vo Francúzsku.
Opozičný líder zvíťazil v prvom kole s veľkou prevahou v Británii (79 percent) a s menším rozdielom vo Švajčiarsku, kde ho volilo 57 percent. Celkovo v prvom kole v zahraničí vyhral Erdogan so ziskom 57,5 percenta hlasov, druhý Kemal Kiliçdaroglu dostal 39,6 percenta.
Erdoganovu popularitu u Turkov žijúcich v zahraničí vysvetľujú mnohí tým, že emigranti sa tak hlásia k tureckej národnej identite a sú hrdí na silné postavenie svojej vlasti na medzinárodnej scéne, za ktorým je podľa ich názoru práve Erdogan.
Víťazstvo prezidenta Erdogana v noci na dnes oslavovali Turci napríklad aj v Azerbajdžane, Pakistane, v Holandsku či v balkánskych krajinách. Víťazstvo privítali aj Palestínčania, ktorí oslavovali vo východnom Jeruzaleme pred mešitou Al-Aksá. V New Yorku palestínsky obchodník z radosti nad víťazstvom tureckého prezidenta rozdával zadarmo tradičné moslimské jedlo falafel.