Rusko od začiatku tohto mája čoraz viac stráca iniciatívu vo svojom ťažení na Ukrajine a skôr reaguje na ukrajinské akcie, ako aby aktívne postupovalo smerom k dosiahnutiu vlastných vojnových cieľov. Vo svojej dnešnej analýze vývoja bojov to uviedlo britské ministerstvo obrany.
Ruský rezort obrany medzitým oznámil, že jeho armáda pri vzdušnom údere na Odese zničila poslednú funkčnú ukrajinskú vojenskú loď, podľa agentúry Reuters pre svoje tvrdenie neposkytol dôkazy. Veliteľ ukrajinského námorníctva naopak povedal, že Ukrajinci zničili od začiatku konfliktu už 18 ruských plavidiel.
Posledná vojnová loď ukrajinského námorníctva
"Dňa 29. mája v dôsledku úderu vysoko presnými zbraňami ruských leteckých a kozmických síl na kotvisko vojnových plavidiel v prístave Odesa bola zničená posledná vojnová loď ukrajinského námorníctva Jurij Olefirenko," vyhlásil podľa agentúry TASS hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Kyjev zatiaľ na toto vyhlásenie nereagoval a ruské tvrdenie nepotvrdil. Reuters pripomenul, že ruský vzdušný úder spôsobil v pondelok v odeskom prístave požiar.
Hovorca ukrajinského vojenského námorníctva Oleh Čalyk podľa BBC vyhlásil, že nebude reagovať na žiadne vyhlásenie z Ruska. Dodal, že ukrajinské ozbrojené sily neinformujú o stratách počas vojny.
Ruská redakcia BBC dodala, že v pondelok ukrajinskí predstavitelia potvrdili, že v odeskom prístave po ruských vzdušných útokoch vznikol požiar. Ukrajinskí činitelia sa o prípadných škodách a obetiach ruských útokov nezmienili. A ukrajinské námorníctvo disponuje ešte mínuskou Balta a viac ako desiatimi bojovými kutrami a rôznymi pomocnými plavidlami, pripomenulo Rádio Sloboda.
Agentúra AFP poznamenala, že Jurij Olefirenko je výsadkové plavidlo, ktoré sa predtým volalo Kirovograd a v roku 2016 ho námorníctvo premenovalo po dôstojníkovi, ktorý padol o rok skôr pri Mariupole. Vlani v júni ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj posádku tejto lode vyznamenal za hrdinstvo pri obrane krajiny pred ruskou inváziou.
Veliteľ ukrajinského námorníctva Oleksij Nejužnpapa podľa agentúry Ukrinform dnes v televíznom vysielaní uviedol, že ukrajinské ozbrojené sily od začiatku ruskej ozbrojenej agresie zničili 18 ruských vojnových lodí a člnov, vrátane veľkej výsadkovej lode a výsadkových plavidiel triedy Serna a Raptor. Ukrinform v tejto súvislosti pripomenul tiež minuloročné potopenie vlajkovej lode ruskej Čiernomorskej flotily ruského krížnika Moskva.
Najprudšie boje pri Avdijivke
Konašenkov ďalej podľa Reuters okrem iného tvrdil, že ruské invázne sily vytlačili ukrajinské jednotky z ich pozícií okolo obcí Krasnohorivka a Jasynuvata v Doneckej oblasti na východe krajiny. Najprudšie boje sa podľa neho odohrávajú pri Avdijivke, ktorá leží neďaleko okupovaného Donecka.
Ukrajinský generálny štáb vo svojom pravidelnom rannom hlásení okrem iného informoval o pokračujúcej ruskej snahe plne sa zmocniť Luhanskej a Doneckej oblasti a tiež o odrazení 22 ruských útokov za posledný deň. Pri Avdijivke podľa neho Rusi podnikli neúspešnú útočnú operáciu blízko obce Sěverne.
Podobné vyhlásenia jednotlivých strán konfliktu nemožno bezprostredne v podmienkach vojny nezávisle overiť.
Partizánske útoky
Rusko počas tohtoročného mája podniklo 20 nočných útokov pomocou dronov a riadených striel na miesta hlboko vo vnútri Ukrajiny, píše britský rezort obrany, podľa ktorého invázne sily dosiahli len malý úspech vo svojej pravdepodobnej snahe "neutralizovať" vylepšenú ukrajinskú protivzdušnú obranu a zničiť ukrajinské sily určené na protiofenzívu.
"(Rusko) presunulo bezpečnostné sily, aby reagovali na partizánske útoky vo vnútri západného Ruska," uvádza sa ďalej ministerstvo.
Ruskí velitelia sa podľa neho zrejme pokúšajú vytvoriť záložné sily a umiestniť ich v miestach, kde sa domnievajú, že Ukrajina podnikne očakávanú protiofenzívu. "To však pravdepodobne narúša vyslanie neangažovaných síl na vyplnenie medzier na frontovej línii okolo Bachmutu," myslí si Briti.
Prigožin podnietil vyšetrovanie zločinov ruského ministerstva obrany
Zakladateľ žoldnierskej armády, známej ako Wagnerova skupina, Jevgenij Prigožin dnes ohlásil, že poslal federálnej kriminálnej centrále a prokuratúre žiadosti, aby preverili podozrenie, že sa "mnoho vysokopostavených predstaviteľov ministerstva obrany dopustilo zločinov pri príprave a v priebehu špeciálnej vojenskej operácie", ako Rusko nazýva svoju vojnu proti Ukrajine.
Prigožin je v dlhodobom konflikte s rezortom obrany. Terčom jeho kritiky za neschopnosť pri vedení vojny je aj minister obrany Sergej Šojgu a náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov, ktorý bol poverený priamym velením operácií proti Ukrajine.
Ruské médiá dnes Prigožin zaujal návrhom na všeobecnú mobilizáciu. "Ďalej bude ťažko," vysvetľuje miliardár potrebu zmobilizovať státisíce Rusov do vojny proti Ukrajine.
"Predpovedám, že docestujeme do Kyjeva, ak nám dajú toľko ľudí, koľko treba," uviedol Prigožin podľa denníka Moskovskij komsomolec a dodal, že 200-tisíc vojakov stačí len na dobytie Donbasu, na dobytie Kyjeva je nutné "zmobilizovať celú spoločnosť" a previesť celú ekonomiku na výrobu zbraní a munície. Prigožin v sociálnej sieti Telegram spresnil, že do vojny treba zmobilizovať dva milióny Rusov.