Partizánska skupina Légia Slobody Ruska, ktorá sa prihlásila k zodpovednosti za minulotýždňový útok v ruskej Belgorodskej oblasti, pre stredajšie vydanie britského denníka The Times uviedla, že verbuje "tisíce" nových členov na útoky proti Moskve.
Veliteľ skupiny povedal, že má obrovské počty žiadateľov o členstvo a tí už čakajú, kedy sa budú môcť k partizánom pridať a podnikať útočné akcie v ruských oblastiach na hranici s Ukrajinou.
Obrana Ukrajiny a deokupácia jej územia
"Máme serióznu výzbroj," povedal pre noviny veliteľ, ktorý používa volací znak Caesar. "Máme mínomety, obrnené vozidlá, prenosné protilietadlové raketové systémy Stinger, prenosné protitankové systémy a vysoko účinnú jednotku prieskumných dronov," dodal. Citoval ho v stredu aj portál britskej televízie Sky News. Denník Financial Times predtým napísal, že milície použili pri útoku taktické vozidlá vyrobené v USA.
Légia Sloboda Rusku minulý pondelok zaútočila s ďalšou skupinou známou ako Ruský dobrovoľnícky zbor v Belgorodskej oblasti, ktorá hraničí so severom Ukrajiny, ktorá sa už 15 mesiacov bráni ruskej agresii. Kyjev priame zapojenie do stretov v ruskom regióne poprel. Cezhraničný vpád prinútil ruské úrady evakuovať stovky ľudí, kým sa partizáni stiahli späť na Ukrajinu, píše denník The Times.
Caesar tvrdí, že členovia jeho skupiny sú ruskí občania, avšak pripustil, že slúžia pod ukrajinskými ozbrojenými silami. "Naším hlavným cieľom a úlohou je obrana Ukrajiny a deokupácia jej územia. Potom pôjdeme oslobodiť našu vlasť, dodal. Cieľom cezhraničného výpadu podľa neho bola podpora plánovanej ukrajinskej protiofenzívy, zároveň mal Rusov povzbudiť, aby Putina zosadili.
Skončí to ťažením na Kremeľ
"Máme stály prísun rekrutov a ďalej rastie. Čoraz viac Rusov chápe, že táto vojna je zločinná a mala by byť zastavená," tvrdil denníku Caesar, podľa ktorého ruská spoločnosť v súčasnosti nerešpektuje diplomaciu, ale iba silu. "A my sme im ukázali našu silu," vyhlásil. Obe zoskupenia podľa The Times obsadili minulý týždeň na čas osem ruských obcí. Partizáni hlásia vyššie straty na ruskej strane a tvrdia, že ich prekvapila neorganizovanosť odporu.
Caesarov oddiel má podľa jeho slov veľkosť práporu, ale mieni sa rozšíriť, keďže čoraz viac Rusov si uvedomuje, že možno bojovať proti Putinovi a zvíťaziť. Prápor sa zvyčajne skladá z 500 až 1000 vojakov.
"Budeme pokračovať v týchto prepadoch do chvíle, keď získame časť ruského územia, aby sa k nám mohli pripojiť skutoční ruskí synovia a dcéry, skutoční vlastenci. Akonáhle sa to stane, rýchlo rozšírime naše sily a počty a skončí to ťažením na Kremeľ," predniesol Caesar.
Štyridsaťdeväťročný muž denníku povedal, že sa Kremľa nebojí, keďže jeho rodina je v bezpečí na Ukrajine a on sám je v Rusku hľadaný už dlhší čas. The Times pripomína jeho niekdajšie členstvo v krajne pravicových skupinách, ktoré Moskva označuje za teroristické.
Légia Sloboda Rusku je podľa neho napriek jeho minulosti "centristická". Hoci v Ruskom dobrovoľníckom zbore prevažujú nacionalisti a krajne pravicoví bojovníci, Légia Sloboda Rusku tvrdí, že ju okrem nacionalistov tvoria anarchisti, ľavicovo zameraní ľudia a tí, ktorí sa až do ruskej invázie o politiku príliš nezaujímali.
Na Ukrajine chystájú rozbušku
Podľa partizánov je Rusko pripravené na revolúciu. "Rusko je obrovský kus TNT. Môžete s ním robiť, čo chcete, a nevybuchne, ale keď použijete malú rozbušku, vytvoríte silný výbuch. Na Ukrajine chystáme rozbušku," tvrdil Caesar.
"Nehovoríme, že sa do Moskvy dostaneme zajtra. To sa stane, keď ukrajinské ozbrojené sily oslobodia Krym. Putinov politický systém bude porážkou na Kryme ochromený," dodal s odvolaním sa na ukrajinský polostrov, ktorý Moskva anektovala v roku 2014.
Podľa The Times však nie je jasné, akú veľkú podporu títo bojovníci v Rusku majú. "Skutočné partizánske hnutie potrebuje podporu vlastných ľudí. A tú teraz nevidím, "myslí si ukrajinský vojenský expert Petro Černyk.