Ukrajina má dôkazy, že na deportáciách ukrajinských detí, rukojemníkov z radov civilistov i vojnových zajatcov sa priamo podieľajú aj bieloruské orgány. Na brífingu v Kyjeve to v stredu vyhlásil komisár ukrajinského parlamentu pre ľudské práva Dmytro Lubinec.
S odvolaním sa na agentúru Ukrinform o tom informovala britská TV stanica Sky News. Aj podľa tlačovej agentúry Reuters ukrajinská generálna prokuratúra v súčasnosti vyšetruje možnú úlohu Bieloruska v nezákonnom transfere ukrajinských detí z území okupovaných Ruskom.
Situácia na okupovaných územiach sa ťažko kontroluje
V správe exilových členov bieloruskej opozície sa tvrdí, že do rekreačných táborov a sanatórií v Bielorusku bolo proti svojej vôli odvezených 2150 ukrajinských detí vrátane sirôt vo veku od šesť do 15 rokov.
Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin v stredu informoval, že od rozpútania vojny voči Ukrajine Rusko z jej územia nezákonne odviedlo takmer 20-tisíc detí, informovala BBC s tým, že Kostin to oznámil na tlačovej konferencii v predvečer Medzinárodného dňa detí.
K svojim rodinám na Ukrajinu sa doteraz vrátilo len 371 z nich.
Ukrajinská detská ombudsmanka Daria Herasymčuková uviedla, že keďže časť Ukrajiny je pod ruskou okupáciou a kyjevské úrady tam nemajú prístup, unesených môže byť niekoľko stoviek tisíc detí.
Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského štát nemá informácie o 180-tisíc ukrajinských deťoch, ktoré boli na Ruskom okupovanom území.
Ukrajina sa usiluje o návrat všetkých detí
Podľa Kostina sa v súčasnosti vyšetruje viac ako 2900 trestných činov spáchaných ruskou armádou na deťoch.
V statuse zverejnenom generálnou prokuratúrou na platforme Telegram sa tiež uvádza, že vo vojne rozpútanej Ruskom zahynulo najmenej 483 detí a 989 ich bolo zranených.
Táto bilancia však nezahŕňa väčšinu detí zabitých alebo zranených v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol a na ďalších územiach, ktoré v súčasnosti okupujú ruské jednotky.
Budúcnosť Ukrajiny musí nevyhnutne zahŕňať návrat všetkých ukrajinských detí domov, uviedol Kostin s tým, že Ukrajina v záujme toho spolupracuje s justičnými orgánmi v zahraničí. Zdôraznil súčasne "nevyhnutnosť trestu pre všetkých, ktorí spáchali zločiny na deťoch".
Rada Európy označila deportáciu detí za genocídu
Ombudsman Lubinec pripomenul, že "Rusko unáša ukrajinské deti od roku 2015. Nikto nevie, kde tieto deti sú a čo sa s nimi stalo". Dodal, že presuny detí z jednej etnickej skupiny do druhej sa označujú za genocídu.
Medzinárodný trestný súd vydal 17. marca zatykač na prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina a ruskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú. Obaja sú podozriví z nezákonnej deportácie detí z okupovaných častí Ukrajiny do Ruska.
Parlamentné zhromaždenie Rady Európy prijalo 27. apríla rezolúciu, v ktorej deportáciu ukrajinských detí označilo za genocídu.