Americká a kanadská vojnová loď preplávali v sobotu cez Taiwanský prieliv. Stalo sa tak v rámci spoločnej misie namierenej cez túto citlivú vodnú trasu, ktorá oddeľuje demokratický samosprávny Taiwan od Číny.
Čína si nárokuje Taiwan ako svoje územie, vyhrážajúc sa, že ho jedného dňa obsadí, v prípade potreby aj silou, a v uplynulých rokoch zvýšila vojenský i politický tlak na tento ostrov.
Vojenské demonštrácie
Čínska lietadlová loď Šan-tung minulý týždeň viedla dve ďalšie lode cez 180 kilometrov široký Taiwanský prieliv v rámci demonštrácie sily po tom, ako Peking v apríli uskutočnil v okolí Taiwanu letecké a námorné cvičenia.
Siedma flotila Spojených štátov oznámila, že jej torpédoborec USS Chung-Hoon a fregata HMCS Montréal Kanadského kráľovského námorníctva "vykonávali 3. júna rutinný tranzit Taiwanským prielivom cez vody, v ktorých sa v súlade s medzinárodným právom uplatňuje sloboda plavby a preletu na otvorenom mori".
Lode amerických námorných síl sa často plavia cez túto úžinu, ale je zriedkavé, aby sa takáto misia uskutočnila spolu s plavidlami inej krajiny. Naposledy sa spoločná plavba USA a Kanady cez Taiwanský prieliv uskutočnila v septembri 2022.
Bezpečnosť regiónu
Kanadská armáda v sobotu na Twitteri potvrdila tento prechod a uviedla, že Washington a Ottawa sú "partnermi, ktorí pôsobia v záujme mieru a bezpečnosti v danom regióne".
Taiwanské ministerstvo národnej obrany uviedlo, že počas "plavby oboch lodí smerom na sever taiwanská armáda monitorovala okolitý vzdušný priestor a teritoriálne vody".
K plavbe došlo v čase, keď sa americký minister obrany Lloyd Austin a jeho čínsky rezortný kolega Li Šang-fu zúčastňujú v Singapure na každoročnej medzinárodnej bezpečnostnej konferencii známej pod názvom Dialóg Šangri-La.
Li je podľa bezpečnostných expertov veteránom úsilia o modernizáciu čínskej armády. Od roku 2018 čelí americkým sankciám pre nákup bojových lietadiel a ďalšieho vybavenia od hlavného ruského vývozcu zbraní, spoločnosti Rosoboronexport.