Americké námorníctvo informovalo, že čínska vojnová loď v Taiwanskom prielive vykonala nebezpečný manéver v blízkosti jeho plavidla. Na videu zverejnenom indopacifickým veliteľstvom je vidieť, ako prekrížila dráhu, po ktorej americký torpédoborec plával.
Agentúra Reuters čínsky manéver nazvala riskantným incidentom, ktorý sa odohral na pozadí zhoršujúcich sa vzťahov medzi Washingtonom a Pekingom.
Čína dnes v reakcii uviedla, že manéver jej vojnového plavidla bol v poriadku. "Manéver bol uvážlivý, legálny, profesionálny a bezpečný," vyhlásil hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin na tlačovej konferencii.
Nezmenil kurz, ale spomalil
Americký torpédoborec USS Chung-Hoon a kanadská fregata HSMC Montreal boli podľa USA v sobotu na "rutinnej" plavbe Taiwanským prielivom, keď americkej lodi dráhu prekrížilo rýchlo plávajúce čínske plavidlo.
Lode sa k sebe priblížili na vzdialenosť 137 metrov. Torpédoborec Chung-Hoon nezmenil kurz, ale spomalil. Na videozázname je počuť mužský hlas, ktorý v angličtine vo vysielačke pravdepodobne varuje čínsku loď "pred pokusmi o obmedzenie slobody plavby", píše agentúra Reuters. Nahrávke je však zle rozumieť.
V sobotu však čínska armáda kritizovala Spojené štáty a Kanadu za to, že ju spoločnou plavbou Taiwanským prielivom "zámerne provokovali". "Čím silnejšie bude provokácia za strany Spojených štátov, tým dôraznejšie budú čínske protiopatrenia," cituje Reuters jedného čínskeho vojenského komentátora.
Čína reaguje asertívnejšie
Ide o druhý takýto incident za posledné dni. Koncom mája čínske bojové lietadlo vykonalo "zbytočne agresívny" manéver v blízkosti amerického vojenského lietadla v medzinárodnom priestore nad Juhočínskym morom.
"Príde mi, že Peking nariadil svojej armáde, aby reagovala asertívnejšie na to, čo považuje za narúšanie zo strany USA a ich spojencov," povedal Derek Grossman, analytik špecializujúci sa na obranu z amerického inštitútu RAND Corporation.
"Čína takto zvyšuje šance, že niekto situáciu zle odhadne - a lietadlá alebo lode sa náhodou zrazia, a to by mohlo eskalovať do ozbrojeného konfliktu," varoval tento analytik.
Taiwanské ministerstvo obrany v nedeľu incident vyvolaný čínskou loďou označilo za "provokáciu" a uviedlo, že povinnosťou všetkých demokratických a slobodných krajín je udržiavať mier a stabilitu v prielive, ktorý tento ostrov oddeľuje od Číny.
Peking považuje Taiwan za súčasť svojho územia, čo vláda v Taiwane odmieta. Komunistická Čína zosilňuje svoj politický aj vojenský tlak s cieľom prinútiť Taiwan sa jej podrobiť. Súčasťou tejto taktiky sú aj pravidelné vojenské cvičenia v blízkosti ostrova.