Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vítajú pred Elyzejským palácom v Paríži. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Zelenskyj hovoril s Macronom o dôsledkoch zničenia Kachovskej priehrady, pokračujú v spolupráci

07.06.2023, 20:47
Autor:
TASRTASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Macronovi poďakoval za možnosť zúčastniť sa na minulotýždňovom summite Európskeho politického spoločenstva v Moldavsku a za podporu na pôde Bezpečnostnej rady OSN.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu telefonicky hovoril so svojím francúzskym kolegom Emmanuelom Macronom o situácii v Chersonskej oblasti po zničení Kachovskej priehrady.

Obaja lídri hovorili o "environmentálnych a humanitárnych dôsledkoch ruského teroristického činu", napísal Zelenskyj v príspevku na sociálnej sieti. Zároveň zdôraznil naliehavé potreby Ukrajiny na "eliminovanie katastrofy".

image

Zelenskyj kritizuje OSN a Červený kríž, že nepomáhajú po zničení priehrady

Prezidenti diskutovali aj o možnosti využitia medzinárodných mechanizmov na vyšetrenie tejto udalosti.

Ukrajinský prezident Macronovi poďakoval za možnosť zúčastniť sa na minulotýždňovom summite Európskeho politického spoločenstva v Moldavsku a za podporu na pôde Bezpečnostnej rady OSN.

image

Kyjev útočí, hlásia Rusi. Pomocou výkonných radarov sa však naučili brániť strelám HIMARS a tanky schovávajú

Obaja lídri sa dohodli na pokračujúcej obrannej spolupráci najmä pri ochrane ukrajinského vzdušného priestoru. "Tešíme sa na čo najskorší začiatok výcviku ukrajinských pilotov" na obsluhu stíhačiek F-16, uviedol Zelenskyj.

Prezidenti hovorili aj bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu, očakávaniach od júlového summitu NATO vo Vilniuse a prípravách mierového summitu.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
14. január 2026 17:20