Ukrajinskí vojaci strieľajú z bazuky SPG-9. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Moskva viní "sabotérov" z odpálenia čpavkovodu, Ukrajina Rusko z jeho ostreľovania

07.06.2023, 23:13
Autor:
ČTKČTK

Potrubie na trase Togliatti-Odesa je najdlhším čpavkovodom na svete a meria zhruba 2500 kilometrov. Amoniak ním podľa médií prestal prúdiť po tom, ako ruské invázne vojská vtrhli na Ukrajinu.

Rusko dnes obvinilo "ukrajinské sabotéry", že vyhodili do povetria časti čpavkovodu v Charkovskej oblasti, ktorým pred ruskou inváziou do susednej krajiny prúdil amoniak z ruského mesta Togliatti do ukrajinskej Odesy. Kyjev sa zatiaľ nevyjadril, ale šéf ukrajinskej Charkovskej oblasti už skôr vinil ruskú armádu z opakovaného ostreľovania potrubného zariadenia. Podľa agentúry Reuters by opätovné sprevádzkovanie čpavkovodu na trase Togliatti-Odesa mohlo byť kľúčové pre predĺženie čiernomorskej obilnej dohody.

"Dňa 5. júna okolo 21:00 moskovského času (20:00 nášho času) blízko obce Masjutovka (ukrajinsky Masjutivka - pozn. ČTK) v Charkovskej oblasti ukrajinská sabotážna a prieskumná skupina vyhodila do povetria čpavkovod Togliatti-Odesa. V dôsledku tohto teroristického činu sú zranení medzi civilným obyvateľstvom, "tvrdil dnes hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov podľa ruskej štátnej agentúry TASS.

image

Keď Ukrajina začne protiofenzívu, bude to všetkým jasné, uviedol ukrajinský činiteľ. Poprel ruské tvrdenia

Šéf ukrajinskej Charkovskej oblasti Oleh Synehubov už skôr obvinil naopak ruské invázne jednotky, že potrubia ostreľujú. "Ruskí teroristi druhýkrát ostreľovali čpavkovod v Kupjanskom okrese," uviedol v utorok večer na telegrame ukrajinský regionálny činiteľ s poznámkou, že únik amoniaku ukrajinské úrady nezaznamenali, ľudia ohrození nie sú a situácia je pod kontrolou.

Dedina Masjutivka sa podľa dostupných informácií nachádza blízko frontovej línie, podľa niektorých médií je na Kyjevom kontrolovanom území. Zábery zverejnené na sociálnych sieťach ukazujú biely dym vychádzajúci zo čpavkovodu.

Potrubie na trase Togliatti-Odesa je najdlhším čpavkovodom na svete a meria zhruba 2500 kilometrov. Amoniak ním podľa médií prestal prúdiť po tom, ako ruské invázne vojská vtrhli na Ukrajinu a rozpútali tým najhorší pozemný konflikt v Európe od druhej svetovej vojny. Obnovenie ruského vývozu čpavku, ktorý predstavuje hlavnú zložku výroby hnojív, cez toto spojenie je pritom jednou z podmienok Moskvy na predĺženie dohody umožňujúcej vývoz obilnín z ukrajinských čiernomorských prístavov.

image

Zničenie nádrže je najväčší zásah do ekosystémov na Ukrajine od invázie, tvrdia ekológovia

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová dnes podľa agentúry TASS uviedla, že oprava poškodeného čpavkovodu potrvá jeden až tri mesiace, ak k nemu bude prístup. Ďalej okrem iného vyhlásila, že čpavkovod bol jednou z kľúčových "úloh" pri realizácii čiernomorskej obilnej dohody.

OSN a Turecko vlani v júli sprostredkovali obilnú dohodu s Moskvou a Kyjevom, aby pomohli vysporiadať sa s globálnou potravinovou krízou. Tú zhoršila ruská invázia na Ukrajinu, ktorá je popredným svetovým vývozcom obilia. Odvtedy bola dohoda opakovane predĺžená. Naposledy Rusko v máji súhlasilo s predĺžením dohody o dva mesiace.

01 - Modified: 2023-06-07 09:31:13 - Feat.: 1 - Title: Všetko je pod vodou. Zničenie Kachovskej priehrady ukázali satelitné snímky (fotogaléria) 02 - Modified: 2023-06-06 13:25:34 - Feat.: 1 - Title: Okolie ruského pohraničného mesta Šebekino je opäť pod paľbou, tvrdia úrady 03 - Modified: 2023-06-06 10:47:58 - Feat.: 1 - Title: Evakuácia pod paľbou a bez signálu. Od zničenej priehrady utekajú tisíce ľudí, domy sú pod hladinou
01 - Modified: 2023-09-21 09:14:49 - Feat.: - Title: Ukrajinu čakajú náročné mesiace, znie z Kyjeva 02 - Modified: 2023-09-21 09:07:07 - Feat.: - Title: Varšava zbrane Ukrajine v súčasnosti nedodáva, v budúcnosti sa uvidí, povedal poľský minister 03 - Modified: 2023-09-21 08:39:10 - Feat.: - Title: Roztržka medzi Varšavou a Kyjevom je nedorozumenie, tvrdí Pavel s Čaputovou 04 - Modified: 2023-09-21 08:27:42 - Feat.: - Title: Wlachovský vyzdvihuje povinnosť podniknúť kroky voči Rusku 05 - Modified: 2023-09-21 07:55:21 - Feat.: - Title: Belgicko by mohlo poskytnúť Ukrajine staršie typy stíhačiek F-16
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. september 2023 11:47