Planéta sa teraz v dôsledku ľudskej činnosti otepľuje o viac ako 0,2 stupňa Celzia za jedno desaťročie a emisie skleníkových plynov dosahujú bezprecedentnú úroveň. Napísala to agentúra AFP s odvolaním sa na rozsiahlu medzinárodnú štúdiu zverejnenú vo štvrtok v odbornom časopise Earth System Science Data.
"V období 2013 až 2022 sa otepľovanie spôsobené ľudstvom zvyšovalo bezprecedentným tempom o viac ako 0,2 stupňa Celzia za desaťročia," píše v časopise asi päťdesiat vedcov, ktorí použili metodiku Medzivládneho panela OSN pre zmenu klímy.
"Je to drsná pripomienka reálnej situácie, pokiaľ ide o naliehavú potrebu znížiť globálne emisie oxidu uhličitého aj metánu, a obmedziť globálne otepľovanie aj zosilnené riziká, ktoré s ním súvisia," povedala novinárom francúzska paleoklimatologička Valérie Massonová-Delmotteová, ktorá sa na štúdii podieľala.
Ľudstvo čaká "kritické" desaťročie
Nové odhady boli oznámené v polovici roka, ktorý je pre klimatickú politiku kľúčový. Očakáva sa, že v septembri bude zverejnené prvé "globálne hodnotenie" záväzkov, ktoré jednotlivé krajiny prijali v rámci plnenia Parížskej dohody z roku 2015. Jej cieľom je okrem iného udržať oteplenie planéty na úrovni nižšej ako 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predpriemyselným obdobím.
Planéta sa však už v dôsledku ľudskej činnosti, predovšetkým využívania fosílnych palív, v rokoch 2013 až 2022 oteplila v priemere o 1,14 stupňa Celzia oproti predindustriálnej dobe. V roku 2022 to bolo dokonca o 1,26 stupňa Celzia, vyplýva zo štúdie.
Vedci varujú, že ľudstvo čaká "kritické" desaťročie, keďže hranica 1,5 stupňa Celzia by mohla byť dosiahnutá alebo prekročená v priebehu najbližších desiatich rokov. Prekonanie tejto hranice podľa nich spustí nezvratné zmeny po celom svete.
Rekordné emisie skleníkových plynov
Takzvaný uhlíkový rozpočet, ktorý má predpovedať, aké veľké množstvo emisií môže byť vypustených do atmosféry predtým, ako teploty dosiahnu hranicu o 1,5 stupňa Celzia oproti predindustriálnej úrovni, podľa štúdie teraz predstavuje asi 250 miliárd ton. To pri súčasnom tempe vypúšťania emisií znamená, že zostáva len niekoľko rokov.
"Uhlíkový rozpočet sa každým rokom zmenšuje, pretože oxid uhličitý sa vypúšťa a hromadí v atmosfére: nezadržateľne sa blížime k hranici 1,5 stupňa Celzia," zdôraznil Pierre Friedlingstein z výskumného ústavu CNRS a spoluautor štúdie.
"Najnovšie dostupné dôkazy ukazujú, že opatrenia prijaté na globálnej úrovni zatiaľ nedosahujú taký rozsah, aby došlo k výraznej zmene smeru ľudského vplyvu na energetickú nerovnováhu planéty a z nej vyplývajúceho otepľovania," píšu vedci.
Podľa ich výpočtov je toto tempo otepľovania spôsobené rekordnými emisiami skleníkových plynov, ktoré v rokoch 2012 až 2021 dosiahli približne 54 miliárd ton ekvivalentu oxidu uhličitého ročne. Len pre rok 2021 to bolo 55 miliárd ton.
"To súvisí predovšetkým s emisiami metánu, oxidu dusného a ďalších skleníkových plynov," povedal Friedlingstein. Množstvo vypúšťaných emisií oxidu uhličitého spojené s využívaním fosílnych palív je viac-menej stabilné.