Počet jadrových hlavíc, ktoré by mohli použiť svetové armády, sa medziročne mierne zvýšil. Najviac sa v porovnaní s minulým rokom rozrástol čínsky jadrový arzenál. Uvádza to dnešná správa Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum mieru (SIPRI). Zhruba 90 percent jadrových zbraní majú Rusko a Spojené štáty. Dostupné informácie o ich jadrových arzenáloch však v dôsledku vojny na Ukrajine klesajú.
Na začiatku tohto roka mali armády deviatich krajín, ktoré vlastnia jadrové zbrane, k dispozícii 9576 jadrových hlavíc. To bolo o 86 hlavíc viac ako na začiatku minulého roka. Celkový počet jadrových hlavíc vo svete, a to vrátane tých určených na likvidáciu, medziročne klesol o 198 kusov na 12 512 hlavíc.
"Čína začala výrazný rast svojho jadrového arzenálu," uviedol bádateľ zo švédskeho ústavu Hans Kristensen. Podľa údajov SIPRI počet jadrových hlavíc, ktoré by mohla použiť čínska armáda, medziročne vzrástol z 350 na 410.
O 12 exemplárov sa zvýšil tiež počet hlavíc, ktoré by mohla použiť ruská armáda. O menej ako desať hlavíc sa rozrástol jadrový arzenál Indie, Pakistanu či Severnej Kórey, pri ktorej je však veľmi ťažké odhadnúť počet jej zbraní. Podľa SIPRI mala KĽDR dostatok materiálu na výrobu 50 až 70 hlavíc, je však pravdepodobné, že ich vyrobila menej.
USA a Rusko majú 90 percent jadrových zbraní vo svete a sú to tiež jediné dve krajiny, ktorých armády majú k dispozícii viac ako tisíc jadrových hlavíc. "Transparentnosť ohľadom jadrových síl oboch krajín klesla po ruskej invázii Ukrajiny vo februári roku 2022," uviedol SIPRI.
Podľa SIPRI štáty, ktoré majú jadrové zbrane, pokračovali aj v roku 2022 v modernizácii svojich jadrových síl a v zavádzaní nových zbraní schopných niesť jadrové hlavice. Mnoho štátov tiež viac zdôrazňuje význam svojho jadrového arzenálu. To podľa bádateľa SIPRI Matta Kordu zvyšuje pravdepodobnosť "použitia v hneve" jadrových zbraní.
Podľa SIPRI majú k dispozícii jadrové zbrane Spojené štáty, Rusko, Francúzsko, Británia, Čína, India, Pakistan, KĽDR a Izrael.