Polícia v Kosove zadržala muža, ktorý je podozrivý, že pri nepokojoch z konca minulého mesiaca organizoval útoky na príslušníkov misie KFOR. Ide o šéfa polovojenskej formácie zvanej Civilná ochrana, ktorá pôsobí v Srbmi obývanej časti Mitrovice, uviedol na Facebooku kosovský minister vnútra Xhelal Sveçla. Kosovský premiér Albin Kurti dnes predstavil plán, ktorý má viesť k zníženiu napätia v severnej časti krajiny obývanej Srbmi.
Kosovský minister vnútra uviedol, že pri zatýkaní podozrivého Srba Miluna Milenkoviča vypukli násilnosti. Niektorí Srbi hádzali kamene po kosovských policajtoch, tí proti nim nasadili slzotvorný plyn. Traja strážcovia poriadku utrpeli zranenia. Šéf kancelárie srbskej vlády pre Kosovo Petar Petković povedal, že zatknutím Milenkoviča kvôli organizácii protestov "Kurti ukázal, že má záujem len na konflikte".
V severokosovskom Zvečane dav protestujúcich Srbov koncom mája zaútočil kameňmi a zábleskovými granátmi na vojakov misie KFOR, ktorá spadá pod NATO. Pri týchto násilnostiach utrpelo zranenia 30 vojakov KFOR a asi 50 Srbov. Príslušníci KFOR strážili zvečanskú radnicu. Protesty na severe Kosova, kde žije silná srbská menšina, vypukli v súvislosti s nástupom do úradov štyroch starostov, etnických Albáncov. Zvolení boli v aprílových voľbách, ktoré miestni Srbi bojkotovali. Miestna polícia sa snažila nástup starostov umožniť, čo vyvolalo strety s demonštrantmi.
Spojené štáty a Európska únia vyzývajú Kurtiho, aby starostov z úradu odvolal, stiahol osobitné policajné oddiely, ktoré sa podieľali na dosadení týchto starostov do úradu, a dodržal dohodu z roku 2013 týkajúcu sa združenia autonómnych srbských obcí na severe Kosova. Vláda premiéra Kurtiho aj predchádzajúce kabinety ju však odmietli uviesť do praxe v obavách, že Srbsko by prostredníctvom autonómneho celku mohlo ovplyvňovať vnútorné záležitosti kosovského štátu.
Kurti dnes povedal, že násilnícke skupiny Srbov sa stiahli z kosovského územia, a preto bude prítomnosť kosovských policajtov v troch dominantne srbských obciach obmedzená. "Kosovská vláda bude všetko koordinovať so všetkými aktérmi a vyhlási predčasné voľby v štyroch obciach na severe," povedal dnes na tlačovej konferencii po stretnutí s veľvyslancami Spojených štátov, Talianska, Francúzska, Nemecka a Británie. Agentúra Reuters ale upozorňuje, že o združení autonómnych srbských obcí Kurti nepovedal nič.
Na severe Kosova žijú prevažne Srbi, v ostatných častiach krajiny majú väčšinu Albánci. Kosovo nezávislosť od Srbska vyhlásilo v roku 2008. Vláda v Belehrade to však neuznáva.