Šesťdesiatsedemročný Čech Vladislav Krejsa sa pred týždňom vrátil po päťdesiatich dňoch zo Sudánu. Išiel tam opravovať naftové generátory do elektrárne v Nyale. V polovici apríla tam však vypukli boje medzi armádou a polovojenskými jednotkami a on a jeho kolega zostali v elektrárni uväznení. Cesta domov by takmer vydala na román.
Niekoľkokrát chystali Turci ich evakuáciu, ale nikdy nevyšla. Nakoniec sa Česi zo Sudánu dostali autobusmi, cez púšť išli šesť dní.
Sami a v neistote
Vladislav Krejsa nie je síce príliš zhovorčivý, ale na prvý pohľad spoznáte, že mu desiatky dní v podstate v jednej miestnosti dali zabrať.
Bol tam bez ľudí a bez istoty, kedy sa dostane domov.
„Veril som, že sa dostaneme domov, verili sme v tureckú pomoc, ale komplikovalo sa to,“ rozpráva Vladislav Krejsa.
Z elektrárne sa im podarilo dostať do neďalekej budovy, kde boli tureckí občania, a pripojiť sa k nim. Turci im sľúbili, že im pomôžu. Vzduchom to však nešlo, preto sa z elektrárne v Nyale vydali autobusmi.
Išli cez púšť s vojenským sprievodom a prešli viac ako dvetisíc kilometrov. Cestovali naprieč krajinou až na pobrežie Červeného mora do Port Sudanu, odkiaľ mohli odletieť do Turecka.
Išli púšťou bez ciest
Bolo však potrebné vyhnúť sa oblúkom hlavnému mestu Chartúm, ktorý bol zhruba uprostred cesty. Tam sa v tom čase viedli najtvrdšie boje. Len pre predstavu, prvé dni cestovali púšťou, kde neboli žiadne cesty, než sa pripojili na cestu vedúcu smerom k moru.
„Týždeň strávili v autobuse, keď nikto nevedel, čo bude,“ rozpráva jeho manželka Irena Krejsová. V Turecku už mali vyhrané. Po prílete sa o nich okamžite postarali ľudia z ambasády v Ankare a zaistili im odlet späť do Českej republiky.
Vladislav Krejsa je už na dôchodku a na cestu do Sudánu sa nechal prehovoriť, pretože pred rokmi tam elektráreň v Nyale budoval a fungovanie generátorov poznal. Už pred rokmi sa ocitol v podobne nebezpečných situáciách. Napríklad v roku 1986 bol v Afganistane aj v miestach, kde sa bojovalo. Teraz už pravdepodobne nikam nepôjde. S kolegom boli jediní Česi, ktorí od apríla v krajine po vypuknutí bojov zostávali.