Europoslanci vyzvali členské štáty NATO, aby dodržali svoj záväzok ohľadom členstva Ukrajiny v Severoatlantickej alianci a po skončení vojny v tejto krajine s ňou začali vstupný proces. V dnes prijatej rezolúcii Európskeho parlamentu tiež apelovali na krajiny EÚ a na Európsku komisiu, aby pokračovali v podpore Ukrajiny tak, aby s ňou únia mohla už tento rok začať rokovania o vstupe do únie.
V rezolúcii o udržateľnej obnove Ukrajiny a jej integrácii do euroatlantického spoločenstva poslanci europarlamentu zdôraznili, že mier, ktorý prinesie víťazstvo Ukrajiny, musí byť zaistený jej integráciou do EÚ a NATO. Silná, stabilná a nezávislá Ukrajina je podľa europoslancov dôležitá pre stabilitu euroatlantického priestoru a kľúčová pre európsky a celosvetový mier.
Kľúčové budú rokovania vo Vilniuse a Washingtone
To, že sa Ukrajina v budúcnosti môže stať členom Severoatlantickej aliancie, vyhlásilo NATO na svojom summite už v roku 2008 v Bukurešti a vlani v septembri Kyjev o členstvo formálne požiadal. Táto téma má byť jedným z hlavných bodov summitu NATO, ktorý sa uskutoční o mesiac vo Vilniuse.
Európsky parlament dnes v rezolúcii uviedol, že očakáva, že nadchádzajúce summity vo Vilniuse a Washingtone pripravia cestu k pozvaniu Ukrajiny na vstup do NATO a že proces pristúpenia bude zahájený po skončení vojny a dokončený čo najskôr.
Nová rezolúcia europarlamentu tiež vyzýva členské štáty EÚ a Európsku komisiu, aby jasne vytýčili cestu pre začiatok prístupových rozhovorov únie s Kyjevom. Komisia a členské krajiny majú pokračovať v podpore Ukrajiny tak, aby s ňou Brusel mohol začať vstupné rokovania už tento rok.
Ukrajina podala oficiálne žiadosť o členstvo v EÚ vlani vo februári a od minuloročného júna má štatút kandidátskej krajiny. Podľa europoslancov urobila už hmatateľný pokrok pri presadzovaní zásadných reforiem. V októbri má komisia zverejniť správu o pokroku v plnení jej odporúčaní z vlaňajšieho júna. O pripravenosti Ukrajiny na členstvo a ďalších krokoch na jej ceste do únie by potom mal rozhodovať summit EÚ v decembri.
Europoslanci žiadajú reformy aj splnenie kritérií
EP však zdôraznil, že Ukrajina musí splniť všetky kritériá vstupného procesu a vyzval Kyjev, aby vykonal požadované reformy. Najmä vyzdvihol posilnenie vlády práva a reformy súdnictva a tiež boj proti korupcii, čo podľa EP pomôže aj v procese rekonštrukcie vojnou zničenej krajiny.
Europoslanci sľúbili pokračovať v podpore Ukrajiny do plnej obnovy jej medzinárodne uznávaných hraníc aj potom pri procese obnovy krajiny.
V rezolúcii EP tiež vyzval Rusko, aby zastavilo vojenské operácie, stiahlo sa z Ukrajiny a aby prestalo s násilnými deportáciami civilistov, najmä detí. Na komisiu a krajiny EÚ europoslanci apelujú, aby ďalej rozšírili protiruské sankcie, okrem iného aj na úplný zákaz vývozu ruských diamantov. Európske firmy vyzývajú, aby sa úplne stiahli z Ruska.
Europoslanci tiež v rezolúcii označili za akt terorizmu a vojnový zločin zničenie Kachovskej priehrady zo 6. júna, tento čin zároveň pripísali Rusku. Podporili tiež vyšetrovanie tejto udalosti Medzinárodným trestným súdom na žiadosť Kyjeva. Pretrhnutie priehrady, ktoré spôsobilo rozsiahle záplavy a smrť niekoľkých desiatok ľudí, považuje EP aj za ekocídu, za ktorú tiež musí byť niekto pohnaný na zodpovednosť pred súdom.
EP tiež vyzval ďalšie krajiny Rady Európy, aby sa čo najskôr pripojili k iniciatíve založenia registra škôd spôsobených Ukrajine ruskou inváziou. Vznik registra oznámili v máji krajiny Rady Európy na summite v Reykjavíku.