Členské štáty Severoatlantickej aliancie na júlovom summite vo Vilniuse nebudú rokovať o formálnom pozvaní Ukrajiny do NATO, prioritou je udržanie ukrajinskej nezávislosti a suverenity. Dnes to po rokovaní s nemeckým kancelárom Olafom Scholzem v Berlíne vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Povedal tiež, že dohodnuté investície aliančných štátov do obrany vo výške dvoch percent hrubého domáceho produktu (HDP) sú minimom a nie hornou hranicou.
"Ak Ukrajina neudrží svoju nezávislosť a suverenitu, nebudú mať debaty o jej členstve v NATO zmysel," odpovedal Stoltenberg na otázku, či môže Kyjev vo Vilniuse očakávať pozvanie do aliancie. Poznamenal, že udržanie Ukrajiny ako nezávislého štátu je prioritou, ktorej sa aliančný summit bude venovať. Ukrajina od vlaňajšieho februára čelí ruskej invázii.
Stoltenberg uviedol, že dvere aliancie pre Ukrajinu zostávajú otvorené, ako ukazuje príklad Fínska a Švédska. Fínsko sa už členom stalo, Švédsku doteraz chýba súhlas Turecka a Maďarska. Scholz povedal, že verí, že Švédsko do Vilniusu príde už ako riadny členský štát NATO.
Generálny tajomník NATO tiež povedal, že o prijatí do aliancie rozhodujú členské štáty a že Rusko v tejto otázke žiadnym právom veta nedisponuje.
Kancelár vo vyhlásení k novinárom varoval, že konflikt na Ukrajine nemusí skončiť rýchlo. "Musíme sa pripraviť, že vojna na Ukrajine môže pokračovať dlhší čas," povedal. Stoltenberg k tomu poznamenal, že situácia na Ukrajine sa nesmie zmeniť na zamrznutý konflikt a nesmie skončiť mierom diktovaným Ruskom. "Čím viac svojho územia Ukrajina oslobodí, tým silnejší hlas bude mať pri rokovacom stole," uviedol.
Scholz povedal, že Nemecko bude Ukrajinu podporovať, kým to bude potrebné. Zároveň zdôraznil, že NATO sa nesmie do konfliktu vojensky zapojiť. Podľa kancelára je aliancia garantom bezpečnosti Európy a Nemecko ako jej člen je pripravené plniť svoje záväzky. Ako príklad uviedol chystané zvýšenie investícií do armády na dve percentá HDP, čo chce Nemecko dosiahnuť v roku 2024.
Väčšie investície do obrany Stoltenberg ocenil. "Dve percentá sú ale minimom a nie hornou hranicou," dodal. Dvojpercentný cieľ Nemecko podobne ako iné aliančné štáty doteraz neplní, hoci výdavky na zbrojenie zvýšilo. Pre tento rok sa počíta s investíciami do nemeckej armády v objeme 1,6 percenta HDP.