Takmer dva týždne trvajúca erupcia havajskej sopky Kilauea, jednej z najaktívnejších na svete, sa zastavila. Sopka začala chrliť lávu 7. júna po trojmesačnej prestávke. V stredu to uviedli vedci. Informuje o tom agentúra AP.
Návštevníci Národného parku Havajské vulkány na ostrove Havaj mohli sledovať pôsobivé erupcie červenej lávy, ktorá však neohrozovala ľudí ani miestnu infraštruktúru.
Havajská sopka Kilauea vybuchla po trojmesačnom spánku:
Bádatelia z Amerického geologického ústavu (USGS) uviedli, že Kilauea prestala vybuchovať ešte v pondelok. Stalo sa tak po tom, čo sa v priebehu popoludnia značne klesla jej aktivita. Podľa USGS však môže Kilauea ešte niekoľko dní chrliť lávu, ktorá bude na úpätiach sopky postupne chladnúť.
Návštevnícke centrum národného parku uviedlo, že i napriek zastaveniu aktuálnej erupcie je lokalita stále hojne navštevovaná turistami.
Erupcia Kilauey prišla niekoľko týždňov potom, ako vybuchla iná havajská sopka — Mauna Loa. Najväčší vulkán na svete sa prebudil koncom minulého roka po viac ako 40 rokoch. Valili sa z neho prúdy lávy a sopečné skaly vyletovali do výšky 60 metrov nad okolitý terén.
Kilauea je výrazne menšia ako Mauna Loa, no zároveň je aktívnejšia. V rokoch 1983 - 2019 vybuchovala takmer neustále. Turistom sa ako atrakciu ponúkajú vyhliadkové lety vrtuľníkom.