Sudánsky konflikt sa rozširuje do ďalších častí krajiny. Armáda a milície dnes začali mobilizáciu v Južnom Kurdufáne a Severnom Dárfúre, píše agentúra Reuters.
Ľudia už začali utekať z hlavného mesta Južného Kurdufánu po tom, čo tam sudánska armáda v stredu obvinila povstaleckou milíciou SPLM-N vedenou Abdal Azízom Hilúom z útoku na jej pozície. V Južnom Kurdufáne, ktorého časť má Hilú pod kontrolou, sa nachádzajú hlavné sudánske ropné polia.
Sudáncov zabili pri úteku z Darfúru, tvrdia aktivisti:
Boje medzi armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory (RSF) krajine sužujú od 15. apríla. Odvtedy podľa sudánskeho ministra zdravotníctva zahynulo už viac ako 3000 ľudí a viac ako 6000 ďalších bolo zranených. Násilie tiež vyhnalo z domovov približne 2,5 milióna ľudí.
Hoci sa strety sústredia predovšetkým na hlavné mesto, postupne sa rozširujú do ďalších častí krajiny. V Chartúme prepukla ďalšia vlna bojov po tom, ako vo štvrtok o 06: 00 SELČ vypršalo trojdňové prímerie medzi RSF a armádou. Juh metropoly dnes zasiahli letecké útoky armády, na ktoré polovojenské jednotky reagovali protilietadlovými zbraňami, píše Reuters.
Armáda a RSF sa podľa miestnych obyvateľov pripravujú na boje tiež v Južnom Kurdufáne a Severnom Dárfúre. Svoje jednotky dnes obe strany rozmiestnili v severodarfúrskom Fášire. V Kadugli, hlavnom meste Južného Kurdufánu, sa dnes začala zhromažďovať v periférnych oblastiach milície SPLM-N, zatiaľ čo armáda presunula jednotky na ochranu svojich pozícií. V stredu rovnako SPLM-N zaútočila spoločne s RSF na ďalšie juhokurdské mesto Dalandž.
Rovnako ako v ďalších konfliktom zasiahnutých častiach krajiny sa v týchto miestach tenšia zásoby potravín a zdravotníckeho vybavenia a často dochádza k výpadkom prúdu.
Polovojenské jednotky RSF pôsobia tiež v Južnom a Západnom Dárfúre. Predovšetkým v západodárfúrskom meste Džunajná boli hlásené prípady etnicky motivovaného násilia. Spoločne s ďalšími arabskými milíciami tam RSF často cielia na obyvateľstvo, ktoré nie je arabského pôvodu.