Príslušníci poriadkových síl stoja pri výbuchu svetlíc počas tretej noci zrážok s demonštrantmi v meste Nanterre na predmestí Paríža. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Vo Francúzsku prepuklo násilie tretiu noc po policajnej streľbe, zadržali vyše 660 ľudí

30.06.2023, 09:24
Autor:
TASRTASR

Napriek rozsiahlym bezpečnostným opatreniam došlo na mnohých miestach k výtržnostiam a násiliu.

Celkovo 667 ľudí zadržali vo Francúzsku v noci na piatok počas pokračujúcich protestov vyvolaných smrťou tínedžera, ktorého zastrelil policajt pri cestnej kontrole na predmestí Paríža. Po tretej noci nepokojov hlásili podpálené autá a poničené budovy. Prezident Emmanuel Macron zvolal znova krízové zasadnutie vlády. Informuje o tom agentúra AFP.

Nočné výtržnosti prišli po štvrtkovom pochode na pamiatku 17-ročného Nahela M., ktorého utorková smrť v meste Nanterre oživila dlhoročnú kritiku práce francúzskej polície v chudobných a multietnických štvrtiach. Policajta, ktorý naňho strieľal, obvinili z úmyselného zabitia.

Elyzejský palác v piatok ráno oznámil, že Macron sa predčasne vráti z bruselského summitu EÚ, aby predsedal krízovému štábu. Ten bude zasadať už druhý deň po sebe.

V noci vo viacerých francúzskych mestách nasadili okolo 40-tisíc policajtov a žandárov. V Paríži vo štvrtok večer zastavili premávku autobusov a električiek a na predmestiach vyhlásili zákazy vychádzania.

Napriek rozsiahlym bezpečnostným opatreniam došlo na mnohých miestach k výtržnostiam a násiliu. V meste Pau na juhu Francúzska hodili na policajnú stanicu zápalnú fľašu. V Lille na severe horela základná škola a okresný úrad, v neďalekom Roubaix sa hasiči ponáhľali "od požiaru k požiaru", píše AFP.

V Marseille použila polícia slzotvorný plyn, aby rozohnala skupinu vyše 100 ľudí, ktorí sa údajne snažili vytvoriť barikády. Na parížskom predmestí Drancy výtržníci vrazili vozidlom do nákupného strediska, kde rabovali a zakladali požiare.

01 - Modified: 2023-06-29 21:57:00 - Feat.: 1 - Title: Požiare, výtržnosti a strety s políciou. Francúzsko sa potýka s ďalšou nepokojnou nocou po úmrtí tínedžera 02 - Modified: 2023-06-29 14:02:01 - Feat.: 1 - Title: Francúzsko zachvátil strach z chaosu. Mobilizuje desaťtisíce policajtov 03 - Modified: 2023-06-28 18:30:42 - Feat.: 1 - Title: Zastrelenie 17-ročného tínedžera políciou spôsobilo vo Francúzsku nepokoje, Macron odsudzuje to odsudzuje 04 - Modified: 2023-06-29 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Čierne diery Paríža: Miestam, kde kariérnym poradcom konkurujú drogoví díleri, vládne márnosť a zúfalstvo
01 - Modified: 2025-05-20 13:25:46 - Feat.: - Title: Agrosektor je krehký ako domček z kariet. Farmári v Bruseli protestovali proti plánovanej reforme rozpočtu EÚ 02 - Modified: 2025-05-20 13:08:15 - Feat.: - Title: Juhozápad Francúzska zasiahli prudké lejaky, evakuovali aj rýchlostný vlak 03 - Modified: 2025-05-19 12:48:34 - Feat.: - Title: SPPK mieri do Bruselu protestovať kvôli možným zmenám vo financovaní európskeho poľnohospodárstva 04 - Modified: 2025-05-18 18:16:46 - Feat.: - Title: Štát ignoruje požiadavky dopravcov, pripravujeme verejný protest, uviedla Únia autodopravcov 05 - Modified: 2025-05-18 17:41:08 - Feat.: - Title: Na parížskom letisku Orly bolo kvôli poruche zrušených zhruba 130 letov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
20. máj 2025 15:29