Postoj odborníkov z tímu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorý posudzoval plán Japonska vypúšťať do oceánu rádioaktívnu vodu z jadrovej elektrárne Fukušima, podľa všetkého nebol jednotný. Vyplýva to z vyhlásenia šéfa MAAE Rafaela Grossiho v rozhovore s agentúrou Reuters. Čína kvôli japonskému zámeru zakáže dovoz potravín z desiatich japonských prefektúr.
Grossi na otázku, či medzi expertmi boli nejaké nezhody, odpovedal: "Počul som, že sa o tom hovorí (...), ale znovu opakujem, že to, čo sme publikovali, je vedecky bezchybné," uviedol. Reuters v tejto súvislosti poznamenal, že podľa Grossiho jeden, alebo dvaja odborníci mohli vysloviť obavy.
Celkovo v komisii, ktorá s plánom vyjadrila súhlas, bolo 11 expertov z rôznych krajín vrátane Číny, ktorá je najtvrdším kritikom japonského plánu. Dnes Peking uviedol, že zakáže dovoz potravín zo zhruba pätiny japonských preefektúr. Potraviny dovezené z ďalších častí ostrovnej krajiny chce Čína, ktorá je najväčším dovozcom japonských rýb, prísne kontrolovať. Chce tiež posilniť monitoring rádioaktívnych látok.
Naopak Kórea dnes uviedla, že japonský zámer rešpektuje. Podľa Soulu zodpovedá medzinárodným štandardom a nebude mať žiadny významný vplyv na morské oblasti Kórey.
Japonská vláda opakovane uviedla, že pôjde o bezpečný proces, pretože vodu pred vypustením do oceánu ďalej nariedi, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty a aby sa znížil možný vplyv na životné prostredie. Vypúšťanie vody z elektrárne má trvať 30 až 40 rokov.
Jadrovú elektráreň Fukušima v roku 2011 poničilo zemetrasenie a cunami. Išlo o jednu z najhorších jadrových havárií v dejinách.