Zúčastnili ste sa na konferencii o bezpečnosti Globsec. Odniesli ste si z nej nejaké nové poznatky?
Samotný Globsec sa v princípe jadrovej energetike nevenoval. Asi jeho najdôležitejšou udalosťou však bolo stretnutie prezidentky Zuzany Čaputovej s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, pri ktorom skutočne došlo k rozhovoru o jadre a podpísaniu memoranda medzi Slovenskými elektrárňami a francúzskou spoločnosťou Framatome o dodávkach paliva pre naše elektrárne. Slovensko a Francúzsko tiež podpísalo bilaterálnu zmluvu o spolupráci v oblasti jadrovej energetiky.
Kedy príde k prvým dodávkam jadrového paliva?
Okolo roku 2025. Ide o ďalší krok k diverzifikácii. Doteraz nám palivo dodávala na základe výberových konaní len ruská spoločnosť TVEL. Objavili sa však ďalšie dve firmy, s ktorými budú Slovenské elektrárne rokovať a v blízkej budúcnosti by mali nasledovať zmluvy o dodávke paliva. V každom prípade, ak sa tak zásadným spôsobom mení dodávateľ, je s tým dosť veľa práce.
Prechod na iné jadrové palivo je asi náročným procesom...
Treba preveriť jeho bezpečnosť, spracovať hromadu výpočtov, vykonať veľa experimentov. Pri prechode na palivo od iného dodávateľa by v prvom kroku mali minimálne nasledovať testy šiestich kaziet, ktoré sa vkladajú do reaktora. Postupne sa vyberajú a verifikuje sa kvalita materiálov, konštrukcia či stav uránu.
Môže sa stať, že nové palivo nebude kompatibilné s reaktorom?
Podmienkou je licencovanie paliva v krajine, kde sa ide použiť. Treba povedať, že niektoré jeho vlastnosti môžeme akceptovať na základe skúšok z inej elektrárne. Keď ich bude niekto pred nami posudzovať a bude sa dať verifikovať, akým spôsobom sa zmenili uránové peletky, tak vieme prijať spôsob spracovania na Ukrajine, v Čechách či Maďarsku. Máme podobné typy reaktorov.
Aký by mal byť pomer Framatomu a ďalšieho dodávateľa, ktorým je americká spoločnosť Westinghouse?
To už bude vecou obchodných rokovaní a tak ako vždy sa bude diskutovať aj o cene. V tomto okamihu má Westinghouse slušné vyhliadky na dodávky paliva pre jadrové elektrárne pre reaktory typu VVER 1000. Čo sa týka VVER 400, podľa našich informácií smerovala prvá dodávka do ukrajinskej jadrovej elektrárne Rovenska.
V akom časovom horizonte by sme sa mali definit...
Zostáva vám 85% na dočítanie.