Kazetová munícia by mala mimoriadny dopad na psychiku ruských síl a Ukrajina by jej dodávky privítala. Agentúre Reuters to povedal poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak. Podľa Reuters sa dnes Washington chystá oznámiť dodávky tejto munície na Ukrajinu.
"Kazetová munícia nepochybne môže mať mimoriadny psychický a emocionálny dopad na už tak demoralizované ruské okupačné zoskupenia," uviedol Podoľak. Dodal, že Ukrajina ďalšie delostrelecké granáty a muníciu potrebuje a je vďačná svojim partnerom, že "chápu surovú vojnovú realitu".
Proti dodaniu kazetovej munície na Ukrajinu vystúpil podľa nemeckej tlačovej agentúry DPA Berlín. Nemecko je rovnako ako asi 120 ďalších krajín signatárom dohovoru, ktorý výrobu aj predaj takejto munície zakazuje. Rusko ani Ukrajina ale dohodu nepodpísali a obe krajiny už kazetovú muníciu na bojisku použili, uvádza podľa Reuters medzinárodná organizácia Human Rights Watch, ktorá obe bojujúce strany vyzvala, aby používanie týchto zbraní zanechali. Organizácia zároveň vyzvala USA, aby kazetovú muníciu Ukrajine neposkytli.
Kazetová munícia sa po odpálení roztriešti na množstvo menších výbušnín. Pre širšiu plochu, ktorú zasiahne, predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre civilistov. Ďalšie nebezpečenstvo so sebou prináša nevybuchnutá munícia, ktorá môže civilistov aj dlho po skončení bojov zabiť alebo zmrzačiť.