V uplynulých dňoch ruská armáda v Bielorusku vypratala trojicu stanových táborov, ktoré využívala na výcvik svojich vojakov pred ich nasadením na Ukrajinu. Na týchto miestach cvičilo niekoľko z 300-tisíc mužov povolaných na jeseň v rámci čiastočnej mobilizácie. Experti tvrdia, že Rusko možno tábory vyčistilo, pretože potrebuje rýchlo nahradiť straty spôsobené ukrajinskou protiofenzívou.
VIDEO: Prvý mesiac ukrajinskej protiofenzívy proti Rusku
Podľa Rádia Slobodná Európa (RFE) je medzi lokalitami, ktoré ruská armáda vyčistila, aj základňa Abuz-Liasnouski asi 160 kilometrov severne od hraníc s Ukrajinou, kde Moskva cvičila svoje pozemné sily. Tábor bol schopný zastrešiť tritisíc vojakov. Kým koncom júna tam bolo 150 stanov, na pondelkových satelitných snímkach Planet Labs ich zostalo pätnásť.
To isté sa stalo aj na výcvikovom priestore Lapel na severe Bieloruska. Ešte pred týždňom tam stálo 75 stanov pre 1500 vojakov, no v pondelok ich zostalo len niekoľko. V treťom výcvikovom tábore, Repišti v strednom Bielorusku, kde cvičili delostrelci, v pondelok nezostalo nič. Deň predtým tam stálo 30 stanov.
Pri Minsku vzniká nový tábor
Medzitým sa v dedine Tsel, asi 90 kilometrov od Minska, stavia nový obrovský tábor, väčší ako všetky tri. Podľa RFE je v ňom zatiaľ 303 stanov, v ktorých sa môže ubytovať až 15-tisíc vojakov. Podľa zahraničných médií sa tento tábor zrejme buduje pre žoldnierov z ruskej Wagnerovej skupiny.
Tí sa majú presťahovať do Bieloruska po tom, ako koncom júna na príkaz svojho šéfa Jevgenija Prigožina začali protestnú kampaň proti Moskve. Prigožin neskôr odvolal svojich mužov a uchýlil sa do Bieloruska na základe dohody sprostredkovanej bieloruským lídrom Alexandrom Lukašenkom.
Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že wagnerovci nebudú stíhaní za účasť na odboji proti armáde a že môžu nasledovať svojho vodcu do Bieloruska, vstúpiť do ruskej armády alebo odísť do civilu.
Lukašenko však vo štvrtok uviedol, že Prigožin je v súčasnosti späť v Petrohrade, kde vybavuje záležitosti wagnerovcov. Tí sa zrejme zdráhajú odísť do bieloruského exilu. "Ponúkli sme im, aby sa usadili v bývalých vojenských osadách, ale oni to odmietli," povedal Lukašenko.
Vojská môžu smerovať do Ruska alebo na Ukrajinu
Podľa Michaila Samusa, vedúceho platformy New Geopolitics Research Network, je ešte priskoro hovoriť o tom, čo znamená zatvorenie troch výcvikových táborov v Bielorusku.
Moskva podľa neho môže rozšíriť svoje výcvikové strediská v Rusku a komplexy v Bielorusku už nebude potrebovať alebo presunie svojich mužov na iné miesta v rámci Bieloruska. "Nemožno však vylúčiť, že Rusko jednoducho potrebuje týchto mužov na fronte, aby zastavilo ukrajinskú protiofenzívu," povedal pre RFE.
"Všetko teraz závisí od situácie na fronte. Ak bude ukrajinská armáda pokračovať v úspešných akciách, môže sa stať, že Rusko vrhne na bojisko všetky svoje rezervy, aby zabránilo prelomeniu frontu," povedal Samus a dodal, že ak ukrajinská armáda nebude postupovať, Moskva môže presunúť svojich mužov späť do Bieloruska a začať inváziu na Ukrajinu zo severu.
Americký Inštitút pre štúdium vojny uvádza, že ukrajinskí predstavitelia odhadujú, že počet ruských vojakov cvičiacich v Bielorusku sa od začiatku júna do začiatku júla zvýšil. Generál Oleksij Chromov uviedol, že k 5. júlu bolo na bieloruskom území tri až päťtisíc ruských mobilizovaných vojakov, pričom začiatkom júna ich bolo tisíc.
Práve z Bieloruska pochodovali ruské jednotky na Kyjev na začiatku vojny, než sa museli na jar minulého roka stiahnuť. Po ústupe nasledovalo v oslobodených mestách a dedinách odhalenie vojnových zločinov, z ktorých sú ruskí vojaci podozriví.
V obave z možného nového útoku z bieloruského územia Ukrajinci teraz starostlivo strážia a posilňujú svoju severnú hranicu. Okrem iného má Ukrajina na hranici kamerové systémy, zákopové línie a ženijné zátarasy.