Škótska vláda volá po legalizácii držania drog pre osobné použitie a ich konzumácie pod dohľadom. Informuje o tom dnes portál stanice BBC. Vydávať a meniť zákony o držaní drog je však jedno z vyhradených práv britskej centrálnej vlády v Londýne, hoci o zdravotníctvo sa škótska vláda stará sama.
Relatívny počet úmrtí spojených s užívaním drog bol v Škótsku v posledných rokoch najvyšší z celej Európy, hoci niektorí odborníci poukazujú na možné nezrovnalosti v číslach. Absolútny počet týchto úmrtí bol podľa BBC 1339 v roku 2021.
"Vojna s drogami nie je cestou. To je fakt, ktorý podľa mňa nemôžeme spochybniť, "povedala škótska námestníčka pre drogovú politiku Elena Whithamová. "Dnes môžem povedať, že kriminalizácia (drog) zhoršuje utrpenie, ktorým ľudia prechádzajú. Kriminalizácia zabíja," dodala Whithamová, ktorá škótsky návrh prezentovala.
Škótsko okrem legalizácie držania drog pre osobnú potrebu volá aj po vzniku "miestností", kde ľudia môžu užiť drogy legálne a pod dohľadom, po väčšej kontrole ich chemickej čistoty a po podpore liečebných programov.
Hovorca britského premiéra Rishiho Sunaka BBC povedal, že britská vláda "nemá v úmysle meniť svoj tvrdý prístup k drogám". Hovorca škótskych konzervatívcov Russel Findlay plán legalizácie drog označil za "šialenstvo" a proti je aj tieňová ministerka financií z labouristickej opozície. "Neznie mi to ako dobré opatrenie," povedala novinárom po návšteve Škótska.
Drogová kríza už prinútila škótsku vládu investovať vyše 250 miliónov libier do rôznych služieb, ktoré pomáhajú bojovať so závislosťami, a rôzne hnutia už roky usilujú o vytvorenie miest, kde by ľudia mohli drogy užiť pod dohľadom a legálne. Konkrétne v Glasgowe ale tieto iniciatívy blokuje britská vláda, ktorá sa v ich okolí obáva rozmachu kriminality, píše BBC.