„Štatistky sú šialené už roky, ale nikto to bohužiaľ nerieši. S pivom sa dokonca tak trochu chválime – pozrite, aká sme pivná veľmoc,“ hovorí psychiater a terapeut Juraj Tkáč, ktorý v ordinácii v Jihlave lieči závislých klientov a alkohol jednoznačne vedie.
Alkohol je spoločensky tolerovaná droga. Bolo to tak vždy?
Sprevádza ľudstvo odjakživa, už v staroveku sa alkohol vyrábal a konzumoval.
A boli od neho už vtedy ľudia závislí?
Oni to tak nenazývali, ale pijanstvo bolo považované za neprijateľné správanie a pijani boli vyháňaní z komunity, žili na okraji spoločnosti. Je paradox, že alkohol tolerovaný bol a je, ale opitý človek väčšinou vyvoláva nevôľu, čo je dané tým, že značná časť trestných činov je páchaná pod vplyvom alkoholu.
Považujete alkohol za tvrdú drogu? Ja si pod pojmom tvrdá droga predstavím heroín alebo pervitín.
Medzi tvrdé drogy okrem alkoholu patrí aj tabak, lieky, opiáty. Tvrdosť alebo mäkkosť drogy je daná tým, či návyková látka vyvoláva telesný odvykací stav v situácii, keď k droge zrazu nemáme prístup.
Hovoríme o abstinenčných príznakoch? Človeku je zle, trasie sa.
Áno. Tvrdá droga má vždy vplyv na zdravie. Alkohol toto spĺňa, pre náš organizmus je preukázateľne škodlivý. A rýchlosť, s akou vzniká závislosť, je až nečakaná. Mal som v ordinácii štyridsaťročnú paniu, donedávna totálnu abstinentku, k alkoholu mala obrovský odpor, pretože vyrastala s otcom alkoholikom, ktorý ich opitý fyzicky napádal.
Zranila sa však pri autonehode, mala veľké, neutíchajúce bolesti, skúsila alkohol a bohužiaľ zistila, že pitie má veľmi uľavujúci efekt. Do troch mesiacov bola na litri vodky denne.
Zostáva vám 80% na dočítanie.