Päť veliteľov obrancov železiarní a oceliarní Azovstaľ v ukrajinskom Mariupole sa chce opäť zapojiť do bojov na Ukrajine. Po návrate z Turecka späť do vlasti to uviedol jeden z nich Denys Prokopenko. Ten velil obrane do vlaňajšieho 20. mája, než sa vojaci na rozkaz prezidenta Volodymyra Zelenského vzdali.
VIDEO: Zelenskij navštívi mesto Ľvov s veliteľmi pluku Azov
"Som hlboko presvedčený, že armáda znamená spoločné úsilie a od dnešného dňa budeme bojovať spoločne s vami. V boji sa určite prejavíme," povedal Prokopenko po návrate.
Spolu s ním sa na Ukrajinu vrátili Sviatoslav Palamar, Serhij Volynskyj, Oleh Chomenko a Denys Šleha, ktorí minulý rok viedli niekoľkomesačný ukrajinský odpor proti ruským silám z bunkrov a tunelov pod obrovskými oceliarňami v Mariupole, strategickom prístave na juhu Ukrajiny.
Podľa Prokopenka je úspech ukrajinskej protiofenzívy, ktorá sa začala približne pred mesiacom, mimoriadne dôležitý. Ukrajinskej armáde sa doteraz podarilo oslobodiť 160 kilometrov štvorcových územia, čo sa v porovnaní s prielomom pri Charkove môže zdať málo. Ruská obrana je však oproti uvedenému príkladu lepšie pripravená.
"Hlavné je, že ukrajinská armáda prevzala strategickú iniciatívu na fronte a každý deň postupujeme, ničíme nepriateľa a oslobodzujeme dočasne okupované územia," povedal.
Prokopenko dodal, že navrátilci urobia všetko pre to, aby urýchlili ukončenie konfliktu. Okrem iného, samozrejme, aj tým, že sa sami vrátia na front. "Preto sme sa vrátili na Ukrajinu. Je to náš hlavný cieľ," povedal Prokopenko.
Návrat veliteľov do bojov potvrdil aj ďalší z nich, Svjatoslav Palamar, ktorý sa ako zástupca veliteľa pluku Azov aktívne zúčastnil väčšiny bojov. "Vrátili sme sa a budeme pokračovať v našej práci. Sme armáda, zložili sme prísahu," povedal po návrate.
Nikto neinformoval Rusko
Velitelia sa z ruského zajatia dostali vlani v septembri v rámci výmeny vojnových zajatcov a mali žiť v Turecku až do konca vojny. V rámci výmeny sa Kyjevu podarilo dostať z ruského zajatia 215 ľudí vrátane piatich veliteľov.
Na oplátku Ukrajina prepustila 55 ruských alebo proruských zajatcov a oligarchu Viktora Medvedčuka, vodcu zakázanej proruskej strany, ktorý na Ukrajine čelil obvineniam z vlastizrady.
Zelenskyj zrejme presvedčil tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby veliteľa pustil domov počas jeho piatkovej návštevy Turecka. Rusko je však s týmto krokom nespokojné.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pre ruskú tlačovú agentúru RIA-Novosti povedal, že ruskú vládu o návrate veliteľov nikto neinformoval. "Podľa dohôd mali títo velitelia zostať na tureckom území až do ukončenia konfliktu," povedal.
Podľa Peskova ide o "priame porušenie" septembrových dohôd. Povedal, že Turecko je zrejme pod tlakom pred samitom NATO vo Vilniuse, ktorý je naplánovaný na 11. a 12. júla.
Na ruských blogoch a sociálnych sieťach to vrie. Hovorí sa o ďalších prekročených „červených čiarach“ a politickom ponížení Ruskej federácie.