Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si dnes spoločne so svojím poľským náprotivkom Andrzejom Dudom v meste Luck na západe Ukrajiny uctili pamiatku obetí masakru na Volyni z druhej svetovej vojny, ktorý dodnes zaťažuje vzťahy medzi Poľskom a Ukrajinou. Oznámili to na sociálnych sieťach obaja štátnici. Zúčastnili sa bohoslužby v katedrále svätého Petra a Pavla, informovala ukrajinská stanica Suspilne.
"Spoločne vyjadrujeme úctu všetkým nevinným obetiam Volyne! Pamäť nás spája. Spoločne sme silnejší," uvádza sa v príspevku poľskej prezidentskej kancelárie na Twitteri. Ukrajinský prezident na rovnakej sociálnej sieti o niečo neskôr zverejnil príspevok v úplne totožnom znení - v ukrajinčine a tiež v poľštine. Neskôr obaja štátnici zverejnili aj videá zachytávajúce ich dnešné pietne stretnutie.
Luck je metropolou súčasnej ukrajinskej Volyňskej oblasti. Návšteva oboch hláv štátov v meste pritom nebola vopred ohlásená. V sobotu večer mestská rada informovala, že doprava v uliciach Starého mesta, kde sa katedrála nachádza, bude uzavretá v súvislosti s akciami pripomínajúcimi obete druhej svetovej vojny a 80. výročie volyňskej tragédie, uviedla stanica Suspilne.
Bohoslužby sa podľa nej zúčastnili tiež okrem iného metropolita Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny Epifanij a hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Svjatoslav.
V piatok poľský premiér Mateusz Morawiecki na západe Ukrajiny uctil pamiatku obetí masakru na Volyni, kde za druhej svetovej vojny ukrajinskí nacionalisti vyvražďovali poľskú dedinu. Poľskí partizáni vtedy v odvete vypaľovali ukrajinské dediny.
Oba národy o masakri diskutujú ťažko
Poľsko patrí k najbližším spojencom Ukrajiny, ktorá sa už 501 dní bráni ruskej invázii. Násilnosti z rokov 1943 až 1944 však vzťahy medzi oboma krajinami zaťažujú. Podľa historikov viac ako 100-tisíc Poliakov, vrátane žien a malých detí, zabili ukrajinskí nacionalisti v oblasti, ktorá ležala pred vojnou v juhovýchodnom Poľsku a dnes je väčšinou súčasťou Ukrajiny.
Zabíjanie vrcholilo počas takzvanej krvavej nedele, keď 11. júla 1943 bojovníci Ukrajinskej povstaleckej armády zaútočili na zhruba 150 poľských dedín, kde zahynulo vyše 10-tisíc Poliakov.
Ukrajinskí historici naopak pripomínajú masakre civilistov pri "odvetných akciách" poľskej Zemskej armády proti ukrajinským dedinám, pri ktorých podľa odhadov zahynulo až 20-tisíc Ukrajincov. Počas desaťročí pod nadvládou Moskvy bola táto téma tabu a oba národy o ňom dodnes diskutujú ťažko. Mnoho obetí nebolo nikdy nájdených ani identifikovaných.
Masaker vyvolal tento rok medzi Poľskom a Ukrajinou verejnú roztržku po tom, ako hovorca poľského ministerstva zahraničia vyhlásil, že Varšava očakáva pri príležitosti 80. výročia masakru ospravedlnenie od Ukrajiny. Ukrajinský veľvyslanec v Poľsku reagoval vyhlásením, že vnucovať Kyjevu, čo má robiť, je neprijateľné a nešťastné. Neskôr uviedol okrem iného, že Ukrajina ctí pamiatku obetí. Šéf ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk následne v dolnej komore poľského parlamentu kondoloval príbuzným a potomkom vyvraždených Poliakov.
Väčšina Poliakov chce od Zelenského ospravedlnenie
Poľská tlačová agentúra PAP v sobotu informovala o prieskume verejnej mienky, ktorý spracoval inštitút CBOS. Z neho vyplynulo, že 78 percent opýtaných Poliakov sa domnieva, že v súvislosti s blížiacim sa 80. výročím by sa mal Zelenskyj formálne za volyňský masaker ospravedlniť.
Päťdesiat percent z týchto účastníkov prieskumu uviedlo, že by sa "mal ospravedlniť" a zvyšných 28 odpovedalo, že by sa "mal ospravedlniť, ale bude na to čas po vojne". Okrem toho 13 percent opýtaných verí, že ospravedlnenie netreba, a deväť nemalo názor.
Podľa CBOS sa zároveň oproti roku 2018 zdvojnásobil počet Poliakov, ktorí považujú poľsko-ukrajinské vzťahy za dobré. Kým pred piatimi rokmi ich za také označilo 29 percent opýtaných, teraz tak urobilo 64 percent účastníkov prieskumu, štyri percentá opýtaných ich považujú za zlé. Prieskumu sa zúčastnilo 1054 dospelých Poliakov.