Na viac ako 100 miliónov Američanov sa vzťahujú rôzne silné výstrahy meteorológov kvôli horúčavám. V meste Phoenix 13 dní po sebe teplotné maximá presiahli 43 stupňov Celzia. V kalifornskom Údolí smrti by mohla teplota vystúpiť až na necelých 55 stupňov a stanoviť nové globálne maximum posledných viac ako 100 rokov. Veľká časť juhu Spojených štátov v týchto dňoch znovu zažíva extrémne vysoké teploty a na niektorých miestach je podľa médií úľava v nedohľadne.
Aktuálna vlna horúčav sa dotýka oblastí pozdĺž južných hraníc USA od Kalifornie na západe po Floridu na východe. Americká Národná meteorologická služba vydala v tejto súvislosti výstrahy týkajúce sa asi 113 miliónov ľudí, uvádza spravodajská spoločnosť BBC. Podľa denníka The New York Times hrozí asi 73 miliónom obyvateľov "nebezpečné horúčavy", teda podmienky, keď pocitové teploty v tieni šplhajú nad 39 stupňov Celzia.
"Na mnohých miestach je pozoruhodnejšie dlhé trvanie pokračujúcej vlny horúčav ako jej intenzita," napísal dnes denník The Washington Post. Odkazuje tým okrem iného na to, že druhý najľudnatejší americký štát Texas zažíval extrémne horúčavy skoro celú druhú polovicu júna. Časti Texasu zažili najteplejší jún od začiatku meraní a dnes sa v tomto štáte čakali maximálne pocitové teploty vyše 45 stupňov Celzia.
"Bola to viac ako len horúčava," spomínal na najteplejšie júnové dni Gary Martin z Rio Grande Village pri mexických hraniciach. "Vyjdete von a je to, akoby ste strčili hlavu do teplovzdušnej rúry," povedal v rozhovore s BBC.
Vo viacerých mestách padajú od júna teplotné rekordy a nové najvyššie hodnoty pre dané dáta či daný mesiac sa čakajú aj v najbližších dňoch. Ohrozená je tiež najvyššia hodnota z celosvetových meraní za posledných viac ako 100 rokov, teda 54,4 stupňa Celzia zaznamenaných v Údolí smrti v rokoch 2020 a 2021. Teraz predpoveď pre túto púštnu oblasť pri hraniciach Kalifornie s Nevadou sľubuje až 54,9 stupňa.
Značná časť Kalifornie sa podľa BBC pripravuje na "brutálne horúci víkend", keď by sa teploty v mestách mohli vyšplhať nad 45 stupňov. Vláda najľudnatejšieho amerického štátu uviedla, že najbližšie dni budú "konkurovať tým najhorším vlnám horúčav, aké kedy región zažil". Úrady ohlásili otváranie takzvaných "ochladzovacích stredísk" pre obyvateľov, ktorí doma nemajú klimatizáciu, alebo pre ľudí žijúcich na ulici, ktorých je v Kalifornii viac ako 150-tisíc.
Spravodajský web Axios uvádza, že za aktuálnymi horúčavami je opäť meteorologický fenomén označovaný ako "tepelný dóm", čo je zóna vysokého tlaku vzduchu, ktorá "uvezie" teplý vzduch na jednom mieste. Tá nad juhom USA by mohla dosiahnuť rekordnú intenzitu pre daný región a ročné obdobie, čo nasvedčuje "veľmi neobvyklému vzorcu počasia".