Pondelok, utorok aj streda boli celosvetovo najteplejšími dňami v zaznamenanej histórii. V pondelok bolo prvýkrát v priemere vyše 17 stupňov Celzia, pričom táto hranica bola znovu prekonaná aj v ďalších dvoch dňoch. Uviedla to dnes agentúra AP s odkazom na neoficiálne dáta vedcov z Mainskej univerzity v USA.
Priemerná globálna teplota v utorok aj v stredu predstavovala 17,18 stupňa Celzia, uviedli vedci z Mainskej univerzity s odkazom na svoj nástroj Climate Reanalyzer, ktorý využíva satelitné dáta a počítačové simulácie. V pondelok bolo v priemere 17,01 stupňa, vyplynulo z analýzy Národných centier pre environmentálne predpovede. Predchádzajúci celosvetový teplotný rekord 16,92 stupňa Celzia pochádza podľa centra z augusta 2016.
Vedci už niekoľko mesiacov varujú, že rok 2023 by mohla sprevádzať rekordné horúčavy v dôsledku zmeny klímy spôsobenej ľudskou činnosťou, predovšetkým spaľovaním fosílnych palív. Teplému počasiu tiež napomáha prirodzený meteorologický jav známy ako El Niňo, ktorý sa vyznačuje otepľovaním oceánov.
"Takýto rekord je ďalším dôkazom pre teraz masívne podporovanú tézu, že globálne otepľovanie nás posúva do teplejšej budúcnosti," povedal klimatológ Chris Field zo Stanfordovej univerzity, ktorý sa na výpočtoch nepodieľal.
Denné údaje sú neoficiálne, ale predstavujú užitočný prehľad toho, čo sa deje v otepľujúcom sa svete, uviedol klimatológ Sean Birkle z Mainskej univerzity. Americký národný úrad pre oceány a atmosféru oznámil, že tieto dáta zahrnie do svojich výpočtov.
Hoci použitý súbor dát siaha iba do roku 1979, Sarah Kapnicková z úradu uviedla, že vzhľadom na ďalšie údaje je pravdepodobné, že svet skutočne zažil najteplejší deň za "niekoľko stoviek rokov".
Teplotné rekordy tento týždeň registroval Québec alebo Peru. V Pekingu bolo minulý týždeň zaznamenaných deväť dní v rade, keď teplota presiahla 35 stupňov Celzia. Americké mestá od Medfordu v Oregone až po Tampu na Floride sa pohybujú na historických maximách, uviedol Zack Taylor, meteorológ z Národnej meteorologickej služby.