Americký občan prekročil silne opevnenú hranicu z Južnej do Severnej Kórey. V utorok to oznámilo americké velenie, ktoré na túto oblasť dohliada. Američana zrejme zatkli na severokórejskej strane.
O incidente informuje agentúra AP. Velenie OSN, ktoré dohliada na prímerie medzi oboma krajinami na Kórejskom polostrove, na Twitteri uviedlo, že americký občan vstúpil na severokórejskú hranicu pri dedine Pchanmundžom bez povolenia.
Denník Tonga ilbo s odvolaním sa na juhokórejskú armádu uviedol, že išlo o amerického vojaka.
Velenie OSN napísalo, že Američan prekročil hranicu počas organizovaného prehľadávania demilitarizovanej zóny. "Spolupracujeme so severokórejskou armádou na vyriešení tohto incidentu," dodalo velenie OSN.
Dedina Panmundžom vznikla na konci kórejskej vojny a na demilitarizovanú zónu spoločne dohliadajú velenia OSN a Severnej Kórey.
Severná a Južná Kórea zostávajú od vojny z rokov 1950-1953 technicky vo vojnovom stave, pretože konflikt sa skončil len prímerím, nie podpisom mierovej zmluvy.
Americký vojak zbehol do KĽDR v roku 1965
V roku 1965 prebehol do komunistickej krajiny americký vojak Charles Jenkins. Vtedy prekročil demilitarizovanú zónu, ktorá oddeľuje Severnú a Južnú Kóreu.
Svoj čin odôvodnil tým, že sa obával prevezenia do Vietnamu, kde v tom čase Spojené štáty vstúpili do vojny. Tvrdil tiež, že predpokladal, že keď bude v Sovietskom zväze, bude môcť požiadať o azyl v KĽDR, cez ktorú by sa nakoniec vrátil do USA.
Jenkins však azyl od Moskvy nikdy nedostal a v totalitnej krajine vyučoval angličtinu. Účinkoval aj vo viacerých severokórejských propagandistických filmoch, kde hral úlohy západných zloduchov. O svojom živote v KĽDR povedal, že ho únoscovia často bili a vykonávali na ňom brutálne lekárske zákroky, napríklad mu bez anestézie vyrezali vojenské tetovanie.
V roku 1980 ho Severokórejčania prinútili, aby sa oženil so Sogou, unesenou Japonkou, ktorá bola do KĽDR privezená na výcvik špiónov. V roku 2002 Pchjongjang povolil Soge odísť do Japonska, kam Jenkins mohol vycestovať o dva roky neskôr.
Po príchode do Japonska sa Jenkins vydal americkej justícii. Americký vojenský súd ho poslal na 30 dní do väzenia za dezerciu a bol tiež degradovaný. Jeho trest, ktorý si odpykal na americkej námornej základni v japonskej Jokosuke, bol nakoniec skrátený na 25 dní za príkladné správanie.
Jenkins bol jedným zo štyroch amerických vojakov, ktorí v 60. rokoch 20. storočia prebehli do KĽDR, ale ako jedinému mu bolo dovolené opustiť krajinu. Jenkins zomrel v roku 2017 vo veku 77 rokov.