Rusko na augustovom summite rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS nebude zastupovať prezident Vladimir Putin, ale minister zahraničia Sergej Lavrov, uviedla dnes ruská štátna agentúra TASS s odvolaním sa na kanceláriu juhoafrického prezidenta.
"Na základe vzájomnej dohody sa prezident Vladimir Putin na summite nezúčastní. Ruskú federáciu bude zastupovať minister zahraničných vecí Sergej Lavrov," píše sa v komuniké prezidentskej kancelárie.
Zatknutie by sa rovnalo vyhláseniu vojny
Ramaphosa reagoval na súdnu žalobu podanú hlavnou opozičnou stranou Demokratická aliancia. Tá sa vládu snaží prinútiť k tomu, aby Putina v prípade, že vstúpi na juhoafrickú pôdu, zatkla.
JAR patrí medzi viac ako 120 štátov, ktoré majú povinnosť zadržať po vstupe na svoje územie každého, na koho bol vydaný zatykač ICC. Zatykač na Putina vydal ICC tento rok v marci v súvislosti s únosmi ukrajinských detí z okupovaných území do Ruska.
Slová o tom, že by sa akýkoľvek pokus o Putinovo zatknutie rovnal vyhláseniu vojny Moskve, predniesol v marci ruský exprezident Dmitrij Medvedev. Ten okrem prezidentského úradu zastával aj funkciu premiéra a teraz je podpredsedom ruskej bezpečnostnej rady.
Kremeľ popiera
Ramaphosa minulý mesiac viedol africkú delegáciu, ktorá navštívila Kyjev a Petrohrad a predložila ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému a Putinovi mierový plán. O prípadnom Putinovom zatknutí hovoril juhoafrický prezident rovnako ako o marení "mierového riešenia" vojny na Ukrajine.
Putinov hovorca Dmitrij Peskov dnes poprel, že by Rusko dalo juhoafrickému prezidentovi na vedomie, že zatknutie prezidenta Putina kvôli zatykaču ICC by sa rovnalo vyhláseniu vojny. "Nie, to neodznelo. Nikto nikomu nedával nič na vedomie. Všetkým v tomto svete je úplne jasné, čo znamená pokus zasiahnuť proti hlave ruského štátu. Preto nie je potrebné nikomu nič vysvetľovať," povedal Peskov.
Moskva tvrdí, že jurisdikciu ICC neuznáva, rozhodnutie súdu nemajú žiadny význam a zatykač nemá právnu platnosť.
JAR v roku 2015 čelila kritike za to, že napriek medzinárodnému zatykaču umožnila vtedajšiemu sudánskemu prezidentovi Umarovi Bašírovi opustiť jej územie bez toho, aby ho zadržala. Bašír sa vtedy do krajiny vypravil na summit Africkej únie. Vláda JAR tvrdila, že je chránený diplomatickou imunitou.
Oficiálne zaujala Juhoafrická republika voči ruskej invázii na Ukrajinu neutrálne stanovisko. Predtým ale krajina čelila kritike za svoj proruský postoj a podozrenie, že dodáva Moskve zbrane.