Čo sa deje na fronte? Existuje patová situácia, v ktorej nemôže uspieť ani jedna strana, alebo ide o nestabilnú rovnováhu a situácia sa môže aj pri relatívne malom tlaku dramaticky zmeniť?
Podľa posledných informácií ruský generálny štáb presunul takmer všetky jednotky z východného vojenského okruhu na juh Ukrajiny tak, aby tieto jednotky posilnili obranu a prvky 58. kombinovanej armády Južného vojenského okruhu. Týmto krokom Rusko bezprecedentne porušilo svoju obrannú doktrínu. Dá sa predpokladať, že všetko stavili na jednu kartu.
Ukrajinci v tejto prvej fáze ofenzívy útočia v troch smeroch, a to v Donecku, Záporoží a na juhu Ukrajiny. Ukrajinská armáda sa snaží ničiť sklady a zásobovacie trasy brániacich sa Rusov. Rusi nasadili do bojov 180-tisíc nových vojakov, teda dnes už väčšinu svojho pozemného vojska. Oproti tomu ukrajinské ozbrojené sily nanovo vycvičili pre ofenzívu 12 mechanizovaných brigád, z ktorých deväť je vybavených a vycvičených západnými spojencami. Okrem toho je k dispozícii ešte osem záložných útočných brigád.
Na základe štandardnej veľkosti mechanizovanej brigády 4000 vojakov a dôstojníkov a jej bežného vybavenia zbraňami a vojenskou technikou možno predpokladať, že velenie Ozbrojených síl Ukrajiny pripravilo asi 80-tisíc osôb, 500-600 tankov a bojových vozidiel pechoty pre ofenzívu, z ktorých asi polovicu a možno aj viac dodali západní spojenci.
K týmto novým jednotkám musíme pripočítať jednotky, ktoré už na fronte pôsobia. Mobilizačný potenciál Ukrajiny sa odhaduje na milión mužov, ale nie všetci branci pôsobia v miestach bojov. Je teda pravdepodobné, že sily môžu byť vyrovnané, skôr by som tvrdil, že budú v prospech Ukrajiny. Podľa ukrajinských údajov proti Ukrajine bojuje celkom až 370-tisíc vojakov a dôstojníkov, z toho 47 brigád (180-tisíc až 190-tisíc ľudí), zvyšok patrí k jednotkám logistickej podpory.
Dobre pripravená obrana
Ruské velenie sa zjavne nespolieha na manévrový spôsob obrany pri svojich jednotkách, a tie z tohto dôvodu vykopali v Záporožskej oblasti stovky kilometrov zákopov s mínovými poľami a vytvorili významné prekážky pre postupujúce jednotky. Na prvý pohľad je pri takomto pomere síl medzi útočiacou a brániacou stranou ukrajinská ofenzíva odsúdená na neúspech (podľa štandardov NATO je ideálny pomer 3:1 alebo 5:1). Ale len na prvý.
Ruské jednotky sú rozmiestnené pozdĺž takmer tisíckilometrovej frontovej línie. Len pre predstavu, podľa ruskej vojenskej doktríny by jedna brigáda mala pri statickej obrane brániť úsek 20-kilometrovej šírky a s hĺbkou šiestich kilometrov, to však nie je dogma, vždy záleží na úlohe, sile protivníka a hlavne na teréne. Teda pre zjednodušenie: 47 ruských brigád by malo zvládnuť obranu celej frontovej línie, za podmienky rotácie jednotiek a pri dobrom logistickom zásobovaní.
Toto sa však na ruskej strane nedeje, zásobovanie viazne a jednotky zostávajú na pozíciách bez rotácie. Ak sa teda ozbrojeným silám Ukrajiny podarí sústrediť údernú silu do úzkeho priestoru, môžu prelomiť obranu a vstúpiť do operačného priestoru v ruskom tyle.
Zostáva vám 56% na dočítanie.