Členské štáty Európskej únie dnes znovu o šesť mesiacov predĺžili platnosť hospodárskych sankcií proti Rusku zavedených kvôli jeho agresii proti Ukrajine. Oznámila to Rada Európskej únie, zatiaľ čo sa v Bruseli schádzali ministri zahraničia Únie. Novo sa s reštriktívnymi opatreniami počíta do konca januára 2024, keď by daný sankčný režim bol v platnosti už zhruba desať rokov.
Ekonomické reštrikcie spojené s dianím na Ukrajine začala únia uplatňovať v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporilo povstanie proruských separatistov na východe Ukrajiny. Bezprecedentnú šírku potom sankčný režim nabral po 24. februári minulého roka, keď Rusi začali výrazne väčšiu inváziu susednej krajiny.
Únia odvtedy v spolupráci s Britániou či Spojenými štátmi zaviedla 11 balíkov protiruských sankcií postihujúcich sektory od dopravy po bankovníctvo, okrem toho uvalila individuálne sankcie na stovky predstaviteľov ruských elít. Posledný balík schválený v júni mal za cieľ predovšetkým znemožniť Moskve obchádzať skoršie opatrenia a okrem iného umožňuje členským štátom uzatvárať svoje prístavy lodiam, ktoré prepravujú ruskú ropu.
Unijní činitelia platné sankcie označujú za veľmi tvrdé a opakovane uvádza, že silne dopadajú na ruskú ekonomiku, Moskva však aj po viac ako roku stále vojnu proti Ukrajine udržiava a kontroluje rozsiahle územia na juhu a východe susednej krajiny. Európska únia v dnešnom vyhlásení opäť ruskú agresiu odsúdila a sľúbila Kyjevu ďalšiu podporu. Odvolanie protiruských sankcií podmieňuje stiahnutím ruských vojsk z Ukrajiny.