Krymský most prináša vojnu a musí byť vyradený z prevádzky, je presvedčený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podľa agentúry Reuters a portálu televízie CNN to povedal vo videoprejave k bezpečnostnému fóru v americkom Aspene. V noci na pondelok bol most spájajúci pevninské Rusko a anektovaný Krym vážne poškodený. Moskva z útoku obvinila Kyjev.
Ukrajina pondelkový útok na Krymský most, pri ktorom zomreli dvaja ľudia, privítala, ale priamo sa k nemu neprihlásila.
Krymský či tiež Kerčský most s dĺžkou zhruba 19 kilometrov spája od mája 2018 ruskú pevninu s anektovaným Krymom. Vlani v októbri ho poškodila explózia, z ktorej Moskva obvinila Ukrajinu a v odvete pri náletoch na ukrajinské mestá zabila desiatky civilistov. Kyjev sa k útoku priznal len nepriamo o niekoľko mesiacov neskôr.
Na bezpečnostnom fóre v Aspene vystúpil aj Emmanuel Bonne, poradca francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Uviedol, že Čína Rusku dodáva vybavenie, ktoré je možné využiť na vojenské účely, aj keď tak nerobí v rozsiahlom meradle.
Francúzski činitelia potom CNN povedali, že Bonne hovoril o tovare tzv. dvojakého určenia, ktorý môže nájsť využitie v civilnom i zbrojnom sektore, a tiež o pomoci vo forme prilieb alebo nepriestrelných viest. Americkí predstavitelia zase poznamenali, že zatiaľ nevedia o tom, že by Čína Rusku dodávala aj smrtiace prostriedky na vojnu na Ukrajine.
Čína sa oficiálne k vojne stavia nestranne, podľa mnohých západných krajín je jej postoj prinajmenšom nepriamou podporou Ruska.