Vládnuca strana v Kambodži dnes oznámila, že sa jej vo víkendových voľbách podarilo získať 120 zo 125 kresiel v parlamente, a premiér Hun Sen označil podporu svojej strany za drvivú. Jeho strana však vo voľbách nemala prakticky žiadnych súperov. Washington myslí, že hlasovanie nebolo slobodné, informovali zahraničné agentúry.
"Kambodžský ľud dal jasne najavo svoju vôľu. Strane CPP vyjadril drvivú podporu," uviedol dnes podľa AFP na sociálnych sieťach Hun Sen. Ten je pri moci už takmer štyri desiatky rokov a znemožnil existenciu akejkoľvek vážnejšej opozície. Premiér v piatok okrem toho oznámil, že je pripravený odovzdať v najbližších troch až štyroch týždňoch moc svojmu synovi Hun Manetovi.
Znepokojenie
Národná volebná komisia podľa dnešnej informácie na svojom webe stále sčíta hlasy, k výsledkom sa ale nevyjadrila, uviedla agentúra Reuters.
Americké ministerstvo zahraničia vyjadrilo nad voľbami v Kambodži znepokojenie. Uviedlo, že hlasovanie nebolo "ani slobodné, ani vyvážené", citovala z jeho komuniké AFP. "Medzinárodná komunita sa nesmie chytiť do pasce a legitimizovať túto pantomímu," okomentovala podľa Reuters hlasovanie indonézska politička Eva Kusumaová Sundariová, ktorá pôsobí v organizácii Zákonodarcovia krajín ASEAN pre ľudské práva.
Jediná ďalšia strana, ktorá dosiahla počas hlasovania istý výsledok, je jednotný národný front FUNCINPEC, ktorý by podľa agentúry AFP mal získať päť kresiel v parlamente. Strana však nie je voči premiérovi príliš kritická. Jedinú skutočnú opozičnú stranu, ktorú založil opozičný líder Sam Rainsy žijúci teraz v exile, volebná komisia diskvalifikovala.
Potláčanie slobody slova
V týždňoch predchádzajúcich hlasovaniu kambodžské úrady podľa AFP navyše potláčali slobodu slova, keď zavreli jedno z posledných opozičných médií. Okrem toho zmenili volebný zákon, aby mohli z hlasovania de facto vylúčiť exilových predstaviteľov.
V Phnompenhu je dnes situácia pokojná, opísala AFP. "Situácia je normálna, žiadne problémy nie sú," uviedla 42-ročná Khon Sokna, ktorá predáva v miestnej trafike. V jej stánku sa predávajú noviny v angličtine a khmerčine, ktoré dnes oslavujú Hun Senovo víťazstvo alebo stabilitu, ktorú podľa nich prinesie odovzdanie moci premiérovmu synovi Hun Manetovi.
Ďalší miestny obchodník, 52-ročný Lon Mon novinárom oznámil, že z avizovaného odchodu je smutný. "Dobrá vec ale je, že jeho syn pokračuje. Podporujeme ho," uviedol.
Kambodža je doteraz hlboko poznamenaná rokmi vojny a genocídy, keď komunistickí Červení Khmerovci počas svojej vlády v rokoch 1975 až 1979 pozabíjali 1,7 milióna ľudí, viac ako pätinu populácie. Hun Sen v mladosti bojoval v jednotkách Červených Khmerov, v roku 1977 z nich však odišiel a pripojil ku kambodžským provietnamským silám, ktoré na jar 1978 začali proti vtedajšiemu režimu povstania.