FOTO: REUTERS
StoryEditor

Predĺženie zákazu európskych štátov na dovoz ukrajinského obilia je pre Zelenského neprijateľné

24.07.2023, 20:30
Autor:
ČTKČTK

Ministri poľnohospodárstva piatich krajín minulú stredu uviedli, že požadujú predĺženie zákazu aspoň do konca roka a argumentovali nutnosťou ochrany vlastných trhov.

Za neprijateľné dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil ďalšie predĺženie zákazu Európskej únie na dovoz ukrajinského obilia, o ktoré žiada pätica stredoeurópskych krajín. Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Poľsko a Slovensko chcú zákaz predĺžiť najmenej do konca tohto roka. Jeho platnosť vyprší 15. septembra, pripomenula agentúra Reuters.

"Naša pozícia je jasná: blokovanie pozemného vývozu po 15. septembri je za všetkých okolností neprijateľné," uviedol Zelenskyj na telegrame.

Európska komisia v máji povolila Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a Slovensku zakázať na svojom trhu predaj ukrajinskej pšenice, kukurice, repkového semena a slnečnicových semien; tento krok neobmedzuje exportný tranzit do ďalších krajín. Ministri poľnohospodárstva týchto krajín minulú stredu uviedli, že požadujú predĺženie zákazu aspoň do konca roka a argumentovali nutnosťou ochrany vlastných trhov. "Nie sme proti Ukrajine alebo EÚ, je to v záujme našich poľnohospodárov," napísali vtedy v spoločnom vyhlásení.

image

Rusko po masívnom ostreľovaní Odesy hrozí tvrdou odvetou za útoky dronmi na Moskvu

Aj poľský premiér Mateusz Morawiecki minulý týždeň upozornil, že Varšava zákaz dovozu ukrajinského obilia do Poľska nezruší ani po vypršaní jeho platnosti v polovici septembra.

Proti požiadavkám pätice krajín sa už vyslovila ukrajinská ministerka hospodárstva Julija Svyrydenková, ktorá konanie Bratislavy, Varšavy, Sofie, Budapešti a Bukurešti označila za diskriminačnú. Zelenskyj, ktorého krajina už 15 mesiacov čelí ruskej invázii a usiluje sa o členstvo v EÚ, dnes dodal, že je v kontakte so všetkými stranami a snaží sa nájsť pre všetky schodné riešenia.

01 - Modified: 2023-07-24 13:55:43 - Feat.: 1 - Title: Ukrajina chce výrazne zvýšiť vývoz obilia aj bez čiernomorského koridoru 02 - Modified: 2023-07-24 12:30:06 - Feat.: 1 - Title: Geopolitická otočka, ktorá zmení budúcnosť celej Európy. Macron k nej zavelil v Bratislave 03 - Modified: 2023-07-24 11:43:14 - Feat.: 1 - Title: Dvesto metrov od hraníc NATO. Rusi útočia na obilné prístavy na Dunaji 04 - Modified: 2023-07-24 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Koľko Rusov naozaj podporuje režim? Aj medzi Putinovými stúpencami sú odporcovia vojny, tvrdí ruský sociológ
01 - Modified: 2025-12-26 09:07:15 - Feat.: - Title: Paríž a Berlín sú aj v krízových časoch motormi EÚ. Chcú posilniť pozíciu Európy na geopolitickej šachovnici 02 - Modified: 2025-12-25 17:32:12 - Feat.: - Title: Putin presviedčal Busha, že Ukrajina je umelo vytvorený štát, vyplýva z odtajneného prepisu 03 - Modified: 2025-12-25 13:19:31 - Feat.: - Title: Rusko a Ukrajina opäť podnikli dronové útoky, obe strany hlásia obete 04 - Modified: 2025-12-25 08:50:30 - Feat.: - Title: Ukrajinský dronový útok zapríčinil požiar v Krasnodarskom kraji 05 - Modified: 2025-12-24 21:05:03 - Feat.: - Title: Zelenskyj ako Santa kradne ľuďom darčeky. Rusi sa vo videu opäť vysmievajú Európe
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
26. december 2025 23:26