Izrael vstupuje do občianskej vojny. Povedal to britskej televízii Channel 4 News bývalý izraelský premiér Ehud Olmert po pondelkovom schválení hlavnej časti kontroverznej justičnej reformy v izraelskom parlamente. z prílišnej moci terajšej nacionalistickej a čiastočne krajne pravicovej vlády premiéra Benjamina Netanjahua majú obavy aj palestínski politici.
VIDEO: Izrael schválil zákon o zbavení moci Najvyššieho súdu
Niektoré západné denníky dnes vyjadrujú obavy o osud izraelskej demokracie. Návrh zákona, ktorý obmedzuje právomoci najvyššieho súdu v prospech vlády, vyvolával vášne a protesty mesiace pred schválením. Dá sa očakávať, že protesty teraz ešte zosilnia. Dnes napríklad do 24-hodinového štrajku kvôli zákonu vstúpili izraelskí lekári.
Zákon oslabuje dohľad najvyššieho súdu
"Je tu hrozba. Je to vážna hrozba," povedal Olmert televízii Channel 4 News. "To sa nikdy predtým nestalo a my teraz smerujeme k občianskej vojne," dodal liberálny politik.
Palestínčania podľa televízie Al-Džazíra tvrdia, že schválený zákon izraelskej vláde uľahčí presadzovať politiku, ktorá slúži jej "krajne pravicovej" agende. Zákon "oslabuje a eliminuje akýkoľvek dohľad najvyššieho súdu nad rozhodnutiami vlády", povedal televízii palestínsky člen Knesetu Ahmad Tíbí, ktorý stojí na čele stredoľavej strany Taal. Zvlášť to podľa neho platí pre vymenovanie vysokých úradníkov, ale aj pre ďalšie významné rozhodnutia.
Amdžad Irakí z palestínskeho časopisu +972 Magazine povedal, že ide o vymenovanie na dôležité posty u polície, v armáde či vo finančných inštitúciách. Takéto menovania sa priamo týkajú palestínskych občanov Izraela, upozornil Irak. Pondelkové schválenie zákona podľa neho Palestínčanom berie možnosť tieto vymenovania napadnúť. Vláda teraz podľa Irakího môže uplatňovať svoju politiku "oveľa rýchlejšie".
Čierny deň pre demokraciu
Niektoré izraelské denníky dnes vyšli s čiernou titulnou stranou a s textom "čierny deň pre izraelskú demokraciu". Formálne ide o inzerát, ktorý zaplatilo protestné hnutie združujúce okrem iného zástupcov izraelského technologického priemyslu.
Napríklad newyorský denník The Wall Street Journal dnes ale naznačil, že obavy o izraelskú demokraciu sú prehnané. "Sudcovia o svoje rozsiahle právomoci pri vymenovaní nových sudcov neprišli. Súd môže naďalej prejednávať takmer každý prípad, aj keď ide o čisto politickú otázku, pri ktorej nebol žiadny žalujúci priamo poškodený. Inými slovami nejde o skutočnú reformu justície a demokracie v Izraeli nezomiera," napísal denník.
Naopak, napríklad španielsky denník El Mundo dnes napísal, že izraelský premiér sa rozhodol pokračovať v plánovanej reforme, "ktorá predstavuje útok na demokraciu". "V krajine, ktorá nemá ústavu, senát, ani federálnu štruktúru, ktoré by mohli zabezpečiť systém vzájomnej kontroly, znamená tento zámer, že vláda Netanjahua, ktorý sám čelí obvineniu z korupcie, de facto usiluje o neobmedzenú moc. Jadrová mocnosť Izrael by tak mohla prísť o morálnu autoritu byť jedinou skutočnou demokraciou na Blízkom východe," píše El Mundo.
Poľský denník Rzeczpospolita píše, že v Izraeli, ktorý oslávil 75 rokov existencie, ide teraz o bezpečnosť krajiny, v ktorej "právo diktujú" nacionalisti a náboženskí extrémisti. "Prispôsobujú ho blízkovýchodnému okoliu a vzďaľujú ho Západu," poznamenala Rzeczpospolita.