Moskva dnes obvinila Západ, že sa pokúša sabotovať nadchádzajúci rusko-africký summit. Uviedol to hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, podľa ktorého najmä USA vyvíja tlak na africké krajiny, aby sa na schôdzke tento týždeň v Petrohrade nezúčastnili. Informovala o tom agentúra TASS.
Dvojdňové podujatie tento štvrtok a piatok nadviaže na prvý rusko-africký summit v roku 2019 a je súčasťou úsilia Moskvy získať vplyv a nadviazať úzke obchodné vzťahy na africkom kontinente, píše agentúra Reuters. Summitu sa zúčastní aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý by sa mal stretnúť s jednotlivými africkými predstaviteľmi a medzi štyrmi očami s nimi rokovať o rade tém vrátane zbrojných dohôd, bezpečnosti či o dodávkach obilia.
Juhoafrická delegácia na čele s prezidentom Cyrilom Ramaphosom uviedla, že chce summit využiť na presadenie mierového plánu medzi Ruskom a Ukrajinou.
Účasť už skôr potvrdilo 49 afrických delegácií, z ktorých najmenej polovicu zastupujú hlavy štátov alebo predsedovia vlád, oznámila na začiatku júla ruská diplomacia. Peskov dnes ale uviedol, že Západ sa summit organizovaný Ruskom snaží prekaziť.
"Takmer všetky africké štáty boli vystavené bezprecedentnému tlaku zo strany USA a činila sa aj francúzska ambasáda na mieste, ktorá sa spoločne s ďalšími západnými zastupiteľskými úradmi snaží prispieť k tomuto úsiliu zabrániť konaniu summitu, zabrániť africkým štátom mať tam svoje zastúpenie," uviedol hovorca Kremľa. Dodal, že Západ "v podstate neakceptuje zvrchované právo afrických štátov slobodne si určiť svojich partnerov".
Ruská invázia na Ukrajinu, ktorá trvá už 17 mesiacov, je pre africké štáty významná v kontexte dodávok obilia, pretože obe bojujúce krajiny sú jednými z najväčších vývozcov obilia na svete. Dodávky sú dôležité pre cenovú stabilitu na trhoch a tým aj pre boj s hladom v najchudobnejších krajinách.
Rusko však tento mesiac prerušilo svoju účasť na takzvaných obilných dohodách, ktoré umožňovali vyvážať obilie z ukrajinských čiernomorských prístavov. Moskva podľa Reuters v súvislosti s tým hovorila o možnosti dodávať lacno alebo bezplatne obilie najchudobnejším africkým krajinám, aby nahradilo nedostatkové ukrajinské poľnohospodárske produkty.