Ilustračná fotografia. FOTO: TASR/AP
StoryEditorRuský súd udelil mužovi 22 rokov väzenia za železničnú sabotáž. Podľa vyšetrovateľov ho vycvičila Ukrajina
Sergej Belavín podľa vyšetrovacieho výboru vlani v júli pomocou diaľkovo odpálenej výbušniny poškodil železničnú trať a tiež prechádzajúci nákladný vlak z Bieloruska.
Ruský vojenský súd poslal na 22 rokov do väzenia muža obvineného z vlaňajšej sabotáže na železnici blízko Brjanska. Informovala o tom agentúra Interfax s odvolaním sa na ruský vyšetrovací výbor, podľa ktorého bol dotyčný k činu vycvičený Ukrajinou.
Sergej Belavín podľa vyšetrovacieho výboru vlani v júli pomocou diaľkovo odpálenej výbušniny poškodil železničnú trať a tiež prechádzajúci nákladný vlak z Bieloruska. Incident sa stal pri obci Robčik v Brjanskej oblasti, ktorá hraničí s Ukrajinou a predstavuje dôležité územie z hľadiska logistiky ruskej invázie do susednej krajiny.
Podľa vyšetrovacieho výboru bol v roku 2019 Belavín, ktorý podľa agentúry AP pochádza z ukrajinského Slovjansku, naverbovaný ukrajinskou vojenskou rozviedkou, ktorá mu poskytla sabotážny výcvik a výbušniny.
Odsúdený bol za trestný čin terorizmu v rámci organizovanej skupiny. Okrem trestu 22 rokov väzenia s prísnym režimom mu súd Západného vojenského okruhu uložil tiež pokutu 800-tisíc rubľov.
Tento rok v máji sa blízko Brjansku odohrali v dvoch po sebe nasledujúcich dňoch nové útoky na železnicu, ktoré rovnako viedli k vykoľajeniu nákladných vlakov.
01 - Modified: 2023-07-18 12:10:52 - Feat.: 1 - Title: Ruská tajná služba zatkla úradníčku, ktorá pomáhala Ukrajine. Mala plánovať teroristický útok
02 - Modified: 2023-07-17 14:23:35 - Feat.: 1 - Title: Rusko vyzýva dovolenkárov na Kryme, aby domov cestovali cez okupované oblasti
01 - Modified: 2025-12-25 21:45:00 - Feat.: - Title: Putinov kritik Udaľcov dostal šesť rokov v trestaneckej kolónii
02 - Modified: 2025-12-25 17:32:12 - Feat.: - Title: Putin presviedčal Busha, že Ukrajina je umelo vytvorený štát, vyplýva z odtajneného prepisu
03 - Modified: 2025-12-25 13:47:00 - Feat.: - Title: Moskva poprela správu o jej zámere trvať na zmenách v pláne USA pre Ukrajinu
04 - Modified: 2025-12-25 13:19:31 - Feat.: - Title: Rusko a Ukrajina opäť podnikli dronové útoky, obe strany hlásia obete
05 - Modified: 2025-12-25 12:52:00 - Feat.: - Title: Rusko predložilo Francúzsku ponuku v súvislosti s väzneným vedcom Vinatierom